G. Alle bronnen Streekarchief Midden-Holland Gouda. 20 Jacob Barendse van Oudshoorn was overigens beslist niet de enige in die tijd die zich, van doodslag beschuldigd, door te vluchten aan vervolging onttrok, want steekpartijen met dodelijke afloop kwamen in die tijd veel voor. Daarbij betekende dan het afwachten van de rechtsgang al heel snel voor de overlevende van zo'n steekpartij de doodstraf door onthoofding. Het valt echter buiten het kader van dit relaas om hier verder op in te gaan, omdat het hier alleen om een nogal bijzonder geval gaat, waarbij niet alleen de overlevende van een steekpartij, maar ook dege ne die bij dit gevecht het leven verloren had, zij het dan posthuum, gestraft werd. RA. OA. DTB Rechterlijk Archief Oud Archief Doop en Trouwboeken St. Jan Gaardersarchief Overledenen De schepenen waren heel wat milder met hun vonnis, vooral ook omdat vrienden van Jacob Barendse van Oudshoorn voor hem gepleit hadden. Zij stelden de ver- banningstermijn op vijfentwintig achtereenvolgende jaren, maar, als hij binnen die termijn toch terug zou komen, hing hem wel een tuchthuisstraf van vijfentwintig jaar boven het hoofd. Verder beslisten de schepenen dan nog dat zijn goederen niet verbeurd verklaard zouden worden, maar dat hij wel aansprakelijk was voor de rechts- en proceskosten.8 Een betrekkelijk mild vonnis dus, voor die tijd dan, maar toch zeker geen vonnis dat Van Oudshoorn zou doen besluiten om blijvend naar Gouda terug te keren. Voor zover het is na te gaan deed hij dat ook niet, ook niet na vijfentwintig jaar. Hierbij kan dan wel het feit hebben meegespeeld, dat de vrouw met wie hij in 1716 ge trouwd was, genaamd Claartje Ariens van der Schelp,9 in 1731 in Gouda overleed.10 Ook in die tijd kon hij dat, waar ook verblijvend, op een of andere manier te weten zijn gekomen. 8 RA 180. fol. 13 v. 9 DTB 20 a. fol. 186 10 G. 7a. 23-2-1731

Schatkamer | 2008 | | pagina 22