IK Zij. 34 Keizerstraat 4: In het Zonnetje 'Ik heb gebouwd van steen en hout Ik zal me 'r mee geneeren (van negotie: handel drijven) En ik verwacht bij dag en nacht De zegen van de Heere 1629' Het pand waaraan deze spreuk is bevestigd wordt al in 1629 genoemd, hetzelfde jaar waarin de Remonstrantse gemeente van Gouda zich ernaast in een schuilkerk vestigde. Een aantekening uit 1809 laat zien dat de naam al veel eerder bestond: 'vanouds genaamd 't zonnetje'. In de Tweede Wereldoorlog verdween de tekst, de steen werd waarschijnlijk verkocht wegens geldgebrek. Na de oorlog gaf de toen malige eigenaar D. Ooms opdracht aan de steenhouwer Bram Roodbol om een nieuw exemplaar te maken. Hier eindigt de wandeling door een deel van de Goudse binnenstad, waaruit blijkt dat er op een klein oppervlak veel bijzondere dingen zijn waar te nemen die heen- wijzen naar het verleden. Veel moois is in de loop van de tijd verdwenen, elke Open Monumentendag maakt ons ervan bewust om zuinig te zijn op wat ons nog rest, ook al zijn het maar 'kleine monumenten' als gevelstenen en poortgebouwtjes. Literatuur - P.H.A.M. Abels e.a., Duizend jaar Gouda. Een stadsgeschiedenis, Hilversum (2002) - H.A. van Dolder-de Wit, Dirck Volkertsz Coornhert in Gouda, Gouda (1989) - Idem, De St.-Janskerk te Gouda. Mensen en monumenten in een oude stadskerk, Gouda (1993) - Theo de Jong e.a., Goudse gevelstenen, s.l. (1977) - Suzan van der Mark-Hoevers, Het Huis van Willem Vroesen. De lotgevallen van een huis met zijn Bewoners en Regenten, Gouda (1992) - Idem, Huize Groeneweg. De historie van een eeuwenoud gebouw in Gouda, Gouda (1986)

Schatkamer | 2008 | | pagina 12