Nïeuwerkerkse Verzetsstraat laffe naam Adri den Boer 35 Op 29 november 1957 stond de straatnaamgeving op de agenda. Het voorstel van B&W was om de oude kadenaam Dorrestein voor de wijk te benutten en voor straten vernoeming van de polder Prins Alexander, drooglegger Jan Anne Beije- rinck, de eerste dijkgraaf Mr. P.D. Kleij, het polderdeel Kleine Vink, etcetera. Dat was best en Slagt kon tevreden zijn. Eén straat wilde het college buiten die pol- dersfeer om Verzetsstraat noemen. Dat ging echter zomaar niet. De notulen van dat punt vergen wel twee kantjes! Mevrouw Bier wilde in plaats van Verzetsstraat vernoeming van de gevallen verzetsstrijder D.F. van den Dool. De burgemeester zei dat het college het noemen van namen van verzetsstrijders bezwaarlijk achtte, terwijl de voorgestelde naam 'Verzetsstraat' beoogde allen die vielen te gedenken. Mevrouw Bier bleef bij haar standpunt en was dus tegen 'Verzetsstraat'. De voor zitter merkte op dat er anders één man geëerd werd, maar mevrouw Bier en Ven- te bestreden dat weer. (Overigens vernoemde de gemeente toen nog geen tien jaar eerder een nieuwe straat naar de het overleden PvdA-raadslid Johan Tom en een bestaand stuk Hoofdweg zelfs bij leven naar burgemeester-in-oorlogstijd Jas!) De aanduiding Verzetsstraat is historisch gezien een wat laffe straatnaam in de Nieuwerkerkse wijk Dorrestein. Zowel de naam van die wijk als die van die straat is ruim vijftig jaar oud. Waar ging het om? (Bedoeld is niet de foutieve spelling met één s op elke volgende generatie naambordjes: na een foto van zo'n fout bord in het huis-aan-huisblad 'Het Kanaal' van 16 november 2005 werd dat laat stelijk nog gecorrigeerd.) Raadsbesluit 1957 Burgemeester J.C. (Jaap) Vogelaar (CHU) zei na de rondvraag aan het eind van de Nieuwerkerkse raadsvergadering van 11 oktober 1957, dat B&W zich beraad den op de naamgeving in het uitbreidingsplan met de werknaam 'Schoolstraat'. Die hoek grond ligt in de noordelijke rand van de Prins Alexanderpolder, tegen het Oude Dorp. SGP-er Jan Slagt (vader van de gelijknamige huidige WD-wethouder) suggereerde als eerste het vernoemen van personen die zich verdienstelijk had den gemaakt bij de drooglegging van de Prins Alexanderpolder. Mevrouw Bier (WD) en de heer Vente (ARP) sloten zich daarbij aan. De laatste stelde ook voor om een straat te vernoemen naar dé Nieuwerkerkse verzetsstrijder, de heer D.F. van den Dool (net als hijzelf behorend tot de Gereformeerde zuil). Dirk Vuik (PvdA) merkte op dat men bij het kiezen van namen van (gevallen) verzetsstrij ders "bezwaarlijk kan bepalen waar men beginnen en waar men eindigen moet". (Historisch gezien onjuist: zoveel Nieuwerkerks verzet was er niet, en in de nieu we wijk Dorrestein waren nog vele straatnamen te vergeven!) De burgemeester concludeerde dat er een voorkeur was voor namen uit de polderhistorie en zei uit werking in die geest toe.

Schatkamer | 2008 | | pagina 13