36 Verzetsstraat 41-88 Herdenkingspunt elders Dirk Floris van den Dool (schuilnaam Van Tol, geboren in 1903) werd in Nieuwerkerk op 31 december 1944 opgepakt door verraad van zijn gewezen onderduiker Vogel sang. Een bron hiervoor is: K. van Loon, 'Verzet in en om Dordt' (Den Haag 1947, p. 76-79). Hij werd als gevangene van het Kamp Amersfoort gefusilleerd als represaille voor een KP-aanslag op de spoorlijn in Amersfoort, waarbij ook Duitsers werden ge dood. De gestencilde editie voor Gouda en omstreken van het illegale blad Trouw van 24 februari 1945 (No. 17) memoreerde dit onder de kop 'Trouw tot in den dood'. Een gedenkplaat met de naam van D.F. van den Dool en 19 anderen bevindt zich in het pand aan de Barchman Wuytierslaan 40-42 te Amersfoort, bij welk pand zij op 5 februari 1945 werden neergeschoten. "Zij vielen ten offer aan de wraak. Zij offerden zich voor de vrijheid" aldus die publieke plaat uit 1946 van de hand van stadsarchi tect D. Zuiderhoek. (Zie foto pag. 37.) Voor alleen het onderwerp Verzetsstraat werd toen overgegaan in een besloten vergadering. Na heropening van de openbare vergadering deelde burgemeester Vogelaar mee dat met het kiezen van de naam Verzetsstraat "...in de eerste plaats de gedachten uitgaan naar de gevallen verzetsstrijder D.F. van den Dool, maar tevens naar anderen die het leven Heten voor het vaderland tijdens de tweede wereldoorlog en tijdens de daarna gevoerde acties in het voormalig Neder/andsch- Indië". (Dat laatste is onder die naam ongepast en onherkenbaar: de politionele acties waren zelfs tegen - Indonesisch - verzet.) Op verzoek van mevrouw Bier vond hoofdelijke stemming plaats. De verzamelnaam Verzetsstraat werd aange nomen met de stemmen van mevrouw Bier en de heer Vente tegen. De 'Goudsche Courant' van 3 december 1957 memoreert dat genoemde raadsleden "groot bezwaar" hadden tegen de naam Verzets straat en een verzetsstrijder vernoemd wilden hebben, maar dat de naam toch werd vastgesteld. In het weekblad 'De IJssel- en Lekstreek' van 6 december 1957 staat zelfs het hele raadsverslag van correspondent Cor Muit onder de kop 'Geen eenstem migheid over straatnamen'. Elisabeth Bier-Reitsma wordt daarin naar het schijnt let terlijker geciteerd dan in de raadsnotulen. Ze vond de naam Verzetsstraat 'hom noch kuit' en nam het hoog op: "En van de inwoners mag verwacht worden dat zij niet zo kleinzielig zullen zijn. Er is er maar één die in Nieuwerkerk aan den üssel heeft gewerkt en is gesneuveld. Door het noemen van deze illegale werker zijn alle ondergrondsen geëerd, zoals dit het geval is met de elders vernoemde Karei Doorman en Anne Frank. Haar streven was dus tevergeefs en opvallend is dat de krant de naam van Van den Dool - openbaar in de notulen van twee raadsvergaderingen - weer niet noemde. De meesten van de circa 5000 inwoners wisten hem overigens toch nog wel.

Schatkamer | 2008 | | pagina 14