29 »|OJ^ \RI.\M-.\ACI I Spieringstraat: het Oudemannen- of Willem Vroesenhuis 'Spartam Nacti' staat er kortweg boven een toe- gangspoortje tot het Ou demannenhuis aan de Spie ringstraat, schuin tegenover het voormalige weeshuis. Het is een kunstwerkje van Gregorius Cool en draagt het jaartal 1614. De verta ling van het opschrift uit het Latijn is al vele malen onderwerp van discussie geweest, 'Sparta bereikt, Sparta verworven hebbend' of: 'tracht de taak (Sparta) die u ten deel is gevallen waardig te vervullen'. Hoe het ook zij, de bekroning van deze zij-ingang is alles zins de moeite van het be kijken waard. In de lijst boven de deur zijn een aantal goed-geklede bejaarden af- gebeeld, enkelen lijken wat moeilijk ter been. Op de luifel staan twee mannen met het Goudse stadswapen. Het Huis zelf kent een lange historie. In 1555 nam ene Willem Vroesen enkele oude mannen die niet in staat waren om voor zichzelf te zorgen op in zijn huis, op de hoek van de Spieringstraat. Zijn initiatief bleek in een behoefte te voorzien, in 1568 herbergde het huis al dertien alleenstaande mannen boven de 50 jaar. De huisre gels waren in het begin nogal streng: bij de maaltijden mocht niet worden gespro ken en om acht uur was het bedtijd. De oudjes mochten vooral niet in een herberg komen waar wijn of bier werd geschonken. Later zijn die regels versoepeld. Belang rijke uitbreidingen maakten het tot het monumentale complex dat wij nu kennen. De inkomsten bestonden uit schenkingen en fundaties van preuves of proven (toe lagen in geld en/of levensmiddelen voor verzorging van één inwoner). Dat was in meerdere instellingen gebruikelijk, voor bewoners van het Vroesenhuis was dat niet weinig: een pond boter per veertien dagen, elke drie weken een vat bier, per jaar een varken, geld om vis te kopen, soep, brood, licht en bewassing. Na de Reformatie van 1572 ontving de inrichting ook nog eens allerlei goederen en opbrengsten uit de geconfisqueerde stadskloosters. Vanaf het begin van de acht tiende eeuw nam men ook proveniers op die zelf voldoende geld hadden om zich een plaats in het Huis kopen, in 1829 woonden er 33 van zulke kostkopers. De instelling is in 1977, tot grote teleurstelling van de laatste bewoners, opgeheven en in 1980 overgedragen aan de gemeente. Die heeft het laten verbouwen tot een appartementencomplex van dertien meerkamer- en vijf eenkamerwoningen. De rui me binnenplaats is een oase van rust en op zichzelf een bezienswaardigheid.

Schatkamer | 2008 | | pagina 7