O 30 Theo maakte kunste- De gedenk- was aanvan- ingemetseld aan het pand Oost- haven 51, waar hij op 2 november 1940 werd onthuld door de echtgenote van de burgemeester, mevrouw M. James-van der Hoop. Mr. A.A.J. Rijksen, voorzitter van het Fonds Goudse Glazen, hield bij die gele genheid een toespraak, waarna hij de steen overdroeg aan de gemeente Gouda. Op dat moment twijfelde men er al aan of dit pand wel de goede locatie was. In 1985 maakte dr. CJ. Matthijs een eind aan de onzekerheid, toen hij vaststelde dat Oost- haven 17 de juiste plaats was: het huidige pand van de sociëteit 'De Réunie', dat voorheen bestond uit drie percelen; in het middelste daarvan woonde en stierf Co- ornhert. Op 27 augustus 1987 onthulde G.C. Helbers de steen opnieuw, en nu op de juiste plaats. Coornhert is in het transept van de Sint-Janskerk begraven. Zijn grafzerk met het bekend geworden gedicht van Hendrick Laurens Spieghel ligt in de westzijde van de kerk bij glas 1, met de allegorische voorstelling van 'De Vrijheid van Consciëntie'; een toepasselijke plaats, verbonden met zijn beroemde geschrift over de vrijheid van geweten ('Synodus van der Conscientien Vreyheydt') uit 1582, dat hij opdroeg aan het Goudse stadsbestuur. Oosthaven 17: Coornhert (1522-1590) 'Hier overleed op 29 orffober] 1590 Dirck Volkertsz Coornhert'. Dat staat onder het portretreliëf dat de beeldhouwer van Reijn van deze naar, geleerde, theo loog, musicus en pu blicist. De tolerante sfeer die in Gouda heerste betreffende religieuze kwesties was er de oorzaak van dat sommige omstreden personen hier een veilig heen komen zochten. Zo ook Coornhert, die vanaf 1588 in Gouda verbleef, toen hij na Haarlem ook in Delft vanwege zijn theo logische opvattingen niet meer welkom was. steen kei ijk

Schatkamer | 2008 | | pagina 8