Adri den Boer 52 De geschiedenis begint met een acte uit 1277 waarin 'twee dorpen die Krimpen he ten' voor het eerst worden genoemd. De tekst daarvan is zowel in het Latijn als in het Nederlands (vertaald) opgenomen. Verder komt er veel aan bod en is zelfs aan 'De Goudse Boot' een apart hoofdstuk gewijd. Goed beschreven en uniek is zeker de komst van de eerste eigen school en kerk in pas de 19de eeuw! Curieuze details zijn er volop: in 1894 gaf het gemeentebestuur bijvoorbeeld een vergunning voor een koolteerfabriek na een extern advies dat er geen gevaar bestond voor de verontrei niging van het rivier- en dus drinkwater. Knap is ook het slothoofdstuk met Krim- pens dialect. Twee onvolkomenheden kunnen worden vermeld. De ene was onnodig, gezien de verdere inhoud van het boek terzake, maar de andere vergt wel specifiek landmeet kundige kennis en is dus 'vergeeflijk'. 'Het Krimpense wapen bestaat sinds 1817, dus al 190 jaar!', zo staat er bij een fraai oud albumplaatje van Koffie HAG. In 1817 echter werd Krimpen, net als veel andere gemeenten met een wapendiploma slechts bevèstigd in het bezit van het al gevoerde wapen. In het boek zelf is een foto opgenomen van het noordelijke kerkportaal van Ouderkerk uit 1661 met het wapen van het ambacht Krimpen alsmede het ovaaltje uit de Stad- en Dorp- Beschrijver van 1795 met ook al dat wapen, ontleend aan dat van de Heren van de Lecq. Het bestond dus in 1817 al minstens 150 jaar! De Historische Kring Krimpen aan den IJssel (HKK) bestond op 30 november 2008 tien jaar. Om dat te vieren vroeg het bestuur Cees Loeve een boek te schijven met gebeurtenissen uit de geschiedenis van Krimpen. Het door AVW Vakpers BV mooi verzorgde en gebonden boek telt 112 pagina's en ruim 125 illustraties. Een deel van de tekst is eerder gepubliceerd in het voorlichtingsblad De Klinker van de gemeente, zo is aangegeven. (Er is ook relatief veel aandacht voor het dorpsbestuur.) Cees Loeve, Eeuwenoud Krimpen. Verhalen uit Krimpen aan den IJssel, HKK Krimpen aan den IJssel2008, €12,50 In een paragraaf 'Een geheimzinnige gevelsteen' wordt een 19de eeuwse peilmerk- steen van Rijkswaterstaat (groef met de tekst '3 el 51 dm boven AP') ten onrechte beschouwd als een vloedsteen. Beide typen stenen bestaan nog volop in den lande, maar een vloedsteen zou minstens van een jaartal zijn voorzien. Een peilmerksteen als deze diende slechts voor de vastlegging en de verspreiding van het Amsterdams Peil en zo'n peilmerkhoogte heeft verder geen waarde c.q. herinnert zeker niet aan een waterstand van 1820, zoals als een mogelijkheid wordt gesuggereerd. Tot slot wordt bij de geraadpleegde bronnen nog het 'Streekarchief voor de Krim- penerwaard' vermeld; ook al is dat bij vroeger onderzoek ongetwijfeld juist (ge weest), nu zou als vermelding Streekarchief Midden-Holland toch meer op zijn plaats geweest zijn. Het boek was een passend geschenk voor de leden van de HKK en aankoop wordt aanbevolen aan alle anderen die Krimpen ook een warm hart toedragen!

Schatkamer | 2008 | | pagina 14