-STC N*- Van tuindieven en Goudsbloemen: de geschiedenis van Gouda in de STCN Marja Smolenaars, namens het STCN-team 41 De Short-Title Catalogue Netherlands, de retrospectieve bibliografie van boeken die vóór 1800 in Nederland zijn gedrukt (of elders in de Nederlandse taal), is een pro ject van de Koninklijke Bibliotheek te Den Haag. In de afgelopen 25 jaar zijn vele grote en kleinere bibliotheken bezocht om aanwezige collecties te doorzoeken op materiaal om in de STC/V-database vast te leggen. De verschillende bibliotheken hebben allemaal hun eigen collectiebeleid en specialiteit en dat is goed te zien aan de boeken die beschreven worden.1 Natuurlijk heeft iedere bibliotheek de reguliere standaardwerken, zoals een editie van de Institutie van Calvijn, of Palamedes van Vondel, maar elke instelling heeft ook 'unica', boeken die andere bibliotheken niet hebben. Vaak betreft dit lokaal drukwerk. Wat zouden ze tenslotte in Groningen moeten met de stadskeuren van Gouda? Maar het kan ook om een speciaal verza melgebied gaan, zoals de jansenistische literatuur, die in overvloed in de universi teitsbibliotheek van Utrecht te vinden is, of de kinderboeken van de Koninklijke Bi bliotheek. De STCN werkt sinds januari 2007 samen met het Streekarchief Midden-Holland, met als resul taat inmiddels al een toevoeging van ruim 2500 titels uit het Goudse bezit aan de database.2 Dit betekent niet dat boeken die in Gouda gedrukt zijn alleen maar te vinden zijn in de collectie van het Streekarchief; ook in de andere bibliotheken die door de STCN bezocht zijn is een ruime col lectie Goudse drukken aanwezig. En andersom natuurlijk ook; het Streekarchief Midden-Holland heeft vele boeken die niet in Gouda gedrukt zijn. De Goudse drukken variëren van gemeentelijke ordonnantiën tot lijvige en zwaarwichtige gods dienstige werken in meer delen en van lied- 1 Zie voor een lijst van bezochte bibliotheken de website www.kb.nl/stcn. 2 Deze en volgende tellingen betreffen de stand per 1 oktober 2008. 3 Signatuur 1361 G 53 Logo STCN blaadjes van twee pagina's tot het vaak herdrukte toneelstuk van Reinier de Bondt, Beleg en ontset der stadt Leyden. Treur-bly-eyndend-spel In 1667 kwam dit to neelstuk bijvoorbeeld uit met op de titelpagina de naam van de Amsterdamse boek verkoper Michiel de Groot, maar in het colofon staat de naam van de Goudse druk ker Frans Hoola. Tot nu toe is een exemplaar van deze editie alleen gevonden in de Gemeentebibliotheek van Rotterdam.3

Schatkamer | 2008 | | pagina 3