9 Stadsdoctor Martinus Herculanus Bloncq Een veelzijdig Gouwenaar uit de zeventiende eeuw 7\_ p* Henny van Do/der-de Wit Midden-rechtsonder de doopinschrijving van Seh'tie' (=CeciHa) In december 2008 kwamen leden van een familie met de naam Blonk bijeen voor een ontmoeting in de Sint-Janskerk. Er was deze keer niet gevraagd om een rond leiding langs de gebrandschilderde glazen, maar om iets te vertellen over doctor Martinus Bloncq, een ver familielid dat in 1659 in de Sint-Janskerk is begraven. Het verzamelen van de informatie bracht mij op het idee om deze erudiete stadsdoctor in De Schatkamer nog eens voor het voetlicht te brengen. Gouda had in het verle den meerdere stadsdoctoren van naam binnen haar veste. Straatnamen als Bleu- landweg, Ronsseweg en Büchnerpad houden de herinnering aan hen levend. Ge neesheren als Justus Balbian en Martinus Bloncq zijn niet op die wijze geëerd; hun gedachtenis leeft voort in de Sint-Janskerk met twee fraai gebeeldhouwde en gepo lychromeerde epitafen (grafschriften of -stenen) aan de muren van het koor. Vier jaar later overleed de vrouw van Bloncq, zij werd in de week van 31 mei be graven bij haar dochter in de noordzijde van het koor, waar Bloncq twee graven be zat, in de derde laag rij), het 6de en 7de graf: T’* t Trouwen en rouwen Martinus Herculanus Bloncq werd in 1578 geboren in Oud-Reeuwijk en trouwde in 1612 (34 jaar oud): 'Martijnis B/onck doctoer medecijne met Aryaentgen Aertsdoch- ter de Jonge van Amersfoort, getrout den 9 desember 1612'. De naam van de dan 25-jarige bruid is door hem later wat aangepast, zelfs 'verlatijnst' (Adriana Arnoldi Junia). Het huwelijk bleef zestien jaar lang kinderloos, maar in 1628, Bloncq was toen 50 jaar oud, werd een dochtertje geboren, Cecilia. Helaas leefde zij slechts één week; op woensdag 16 augustus werd ze gedoopt in de Sint-Janskerk. Kennelijk had degene die de inschrijving in het doopboek van de kerk verrichtte moeite met het spellen van haar naam: '[Gedoopt] Se/itie. Vader Martynus B/onck, moeder Ariaentgen Aerts. Getuigen Jacob van Teij/ingen en Reijmtie Jans. 'Vijf dagen later stierf het meisje, ze werd in de St.-Janskerk begraven: 'Een kint van dockter Maer- ten, eijgen graf 2.8.-. Overge/uijt een poos met 4 kloeken 5.17.-.Het bedrag dat voor het klokluiden werd betaald is in dit geval voor een kind relatief hoog.

Schatkamer | 2009 | | pagina 11