10 Blonck is na het overlijden van zijn vrouw niet meer hertrouwd. 1 Het klooster van de Franciscanen (Lijd en mijd. Niets is leger dan de wereld. Hier ligt Adriana de Jonge, gedurende 20 jaar de geliefde echtgenote van de geneesheer M. Bloncq. Zij ruste in vrede. Zij stierf de 24te mei 1632 op de leeftijd van 45 jaar.) Stadsdoctoren en andere genezers Bloncq volgde in 1616 stadsdoctor Balbian op: 'Doctor Martinus Herculanus Bloncq is geëligeert (gekozen) tot stadtsmedicus in plaetse van mr. Joost Balbian, overle den...' Daarnaast bekleedde hij in zijn lange leven (81 jaar) veel functies in stads- en kerkbestuur: librijemeester, vroedschapslid, schepen, burgemeester en kerkmeester. Er was een duidelijk verschil tussen de verschillende personen die zich in die tijd met geneeskunde bezighielden. Een doctor medicinae was opgeleid aan een univer- siteit, hij ontving zijn salaris van het stadsbestuur, dat hem ook zijn aanstelling ver leende. Wilde je chirurgijn worden, dan mocht je vanaf je twaalfde jaar een oplei ding volgen bij een gevestigde chirirgijn. Het interieur van diens winkel moet op be zoekers een lugubere indruk hebben gemaakt: behalve planken vol potten met ge heimzinnige inhoud hingen aan de muur allerlei chirurgische instrumenten. Voeg daarbij nog de schedels, opgezette krokodillen en andere bizarre attributen, dan kan men zich voorstellen dat velen, hierdoor afgeschrikt, liever hun heil zochten bij kwakzalvers. Dat wekte weer ergernis bij de chirurgijns, mede omdat de kwakzal vers ook geneeskrachtige kruiden verkochten. Om enig zicht te houden op hun handel wees de magistraat al in 1582 de 'quacksalvers' een vaste verkoopplaats aan '...op 't erff daer 't grauwe monnickenconvent gestaen hadde',1 op de hoek van de Vijverstaat en de Groeneweg. Dan was er nog de barbier, vaak verward met de chi rurgijn. Hij mocht alleen aderlatingen verrichten, er waren speciale plaatsen aange wezen waar hij zijn schaal met bloed kon legen. Met een klokgelui van 31/z uur kan men hier spreken van een deftige begrafenis. Op de grafzerk stond al gebeiteld: Cecilia M. Bloncq. Ruste den 21 augusti anno 1628, oudt 7 dagen. In 1632 werd daaraan toegevoegd: 'Arijaentgen de Jonge, eijgen graft 5.12.-. Oveduijt 4 middachpoosen [de] groote kloeken 8.16. -. Over haer begraffjenis] geluijt 2 poosen [met] 4 kloeken 11.14.-'. ANECHOU KAI APECHOU [K]OSMOU OUDEN KENOTRON Hie Adriana cubat de Jonge chara per annos Bis/Denos Medico M. Bloncq fuit uxor ovet Obiit 24 Maij Ao 1632 aetat. 45:

Schatkamer | 2009 | | pagina 12