3 Deze schets kwam in 1938 tevoorschijn uit een particuliere collectie in Amsterdam. 14 Een nogal confronterende tekst, die betrekking heeft op de hoofd voorstel ling in het glas. Het toont iets van de houding tegenover de rooms-katholieken, die, 85 jaar na de reformatie, vanuit de gereformeerde kerkenraad nog allesbehalve ver draagzaam was. Zo nu en dan constateerde men dat boeken werden beschadigd en platen uit gescheurd. Men trachtte dit tegen te gaan door steeds opnieuw het slot te vervan gen. De librije was verboden terrein voor vrouwen en kinderen, alleen zij die het sleutelrecht betaalden hadden er toegang. In 1653 verrijkte Bloncq de librije opnieuw met een aantal kostbare boeken en in stalleerde een nieuw kastje, als bergplaats voor 'sferen' en andere instrumenten. Het stond bovenop de kast waarin de Atlas van Blaeu en andere kwetsbare exem plaren bewaard werden. Het familiewapen in glas Onderin het gebrandschilderde glas 22, voorstellende 'De Tempelreiniging', ont breekt de afbeelding van de sponsor uit 1567, Willem van Oranje. De reden daarvan is niet bekend, er bestaat wel een schets waarop de Prins met zijn toenmalige echt genote Anna van Saksen en hun naamheiligen staan afgebeeld,3 maar die is nooit in het glas uitgevoerd. Negentig jaar later, in 1657 gaven de 28 vroedschapleden op dracht aan de glazenier Daniël Tomberg om het vak te vullen met hun familiewa pens, waaronder ook dat van Bloncq. In het midden staat een 'gedicht', omkranst door oranjeappeltjes, een herinnering aan de sponsor van het glas. Het luidt: (God begeert dat men hem met een zuiver hart en in een gewijde tempel zal eren. Christus, met een gemaakte gesel zegt de goddelozen aan: Ver van Zijn kerk voortaan te gaan verkeren, Des gewijden tempels drempels alleen voor ge beden open staan. Van hier dan, stank, vee, geld, duiven en papen! Dat de Raad zo uw priesters en eredienst verwerpt. Dit, Rome, toont elk Hd hier door zijn eigen wapen.) Mente coli puraque Deus cupit aede profani Este procul, facto verbere, Christus ait. Sola patent precibus sacrati limina templi Hine odor, hinc pecudes, aera, columba, popae Pontifices sic. Roma, tuos ritusque senatus Abdicat, hoe posito stemmate signa probant.

Schatkamer | 2009 | | pagina 16