17 Bijlage Upte conditiën ende voorwaerden hyernae volgende, hebben mijn heeren de burgemees- teren ende schepenen der stede van der Goude, nae voorgaende last ende autorisatie van de vroetscap aengenomen doctor Martinus Hercuianum Bionck, medicum, omme de poor- teren ende ingesetenen der voorszeide stede int stuck van de medicine te bedienen, 't weick hij gehouden sal wesen naersteüjck ende getrouweijck te doen bij nacht ende bij dage, des versocht sijnde, geiijck een medicus in goede conferentie schuidich is ende behoirt te doen, sonder daerinne weijgerich ofte versuymich te zijn. Dan sal tot sijne discretie staen te dyenen degeene, die mette heete sieckte besmet sullen wesen. Voor welcke dienst hij sal genieten, te weten van alle visitatiën, dye bij dage vallen drye stuvers ende bij nacht ses stuvers ende van elck water, dat hij besyet anderhalve stuver, ten waere proprio motu hem meerder gaven, welverstaende dat alle godshuysen ende armen, dye het om Gods willen begeeren, vrij ende exempt sullen wesen, waarvooren hem belooft is van der stede wegen een wedde ofte gag ie van hondert vijftich gulden 's jaers, elcke gulden gereeckent tot veertich grooten Vlaems, welcke gagie ingaen sal op- ten vyerden Marty anno XVIc zeventyen - alsoe het loopende jaer tot deselve tijdt toe comen sal ten profijte van de weduwe ende kinderen van den overleden Mr. Joost Bal- biaen ende sal geduren tot wederseggens toe, te betalen alle vyerendeel jaers bij geiijc- ke portyen, alleenlick onder sijne quitantie, sonder daertoe eenighe speciale ordinantie van noode te hebben, mits voor dëerste reijs den tresoriers hyervan leverende copye auctentyck, mitsgaders dat noch bovendyen vrijdom ende exemptie sal hebben in der stede exchijnsen ende van waecken, bijten (in het ijs hakken) ende onderhoudinge van soldaten int perticuiier ende insgeiijx van alle leeningen ende capitate imposten ende speciaiick van de contributie van de verpondingen, die hij soude moeten geiden van sij ne huysinge, die hij se/ve bewoont. Ende en sal uyt deser stede nyet mogen absenteren, noch vernachten dan bij believen, voorweten ende speciaiick consent ten minste van twee burgemeesteren in der tijdt wesende, dye hij gehouden wort de redenen vandyen te verciaren om suick regardt daerop genomen te worden ais den tijdt ende geiegenthe- ijdt sullen mogen toelaten. Naer alle welcke conditiën de voornoemde doctor Martinus Bionck hem belooft te regule ren ende hem int stuck van sijnen dienst te houden en [gejdragen nae behooren. Aldus gedaen ter raedtcamer der stede van der Goude, den sevenden Juny anno CVIc zestyen, bij den baiiiu, de vyer burgemeesteren, Johan Vlack d'oude, Pyeter Woutersz Crabeth, Dirck Jansz Steenwijck, Jacob Adriaensz Bosch ende Voipert Pyetersz Hoorn- bye, schepenen. Des t'oirconde zijn hyervan gemaeckt twee aiieensiuydende contracten, daer dit afschrift van is bij burgemeesteren ende den voorszjeide] medicus onderteijckent. Literatuur J.G.W.F. Bik, Vijf eeuwen medisch leven in de stede van Der Goude, Gouda 1955 E. Grendel, De ontwikkeling van de artsenijbereidkunde in Gouda, Gouda 1957 W.A. Zuijderhoudt-Hulst, Geschiedenis van de Goudse Librije gedurende het verblijf in de St. Janskerk, Gouda 1976 Henny van Dolder-de Wit, De St.-Janskerk te Gouda. Mensen en monumenten in een oude stadskerk, Gouda 1993 J.W.E. Klein, 400 jaar Goudse Librije. Geen vrouwen ofte kinderen, maer alleenlijk eerbare luijden, Delft 1994 P.H.A.M. Abels e.a., Duizend jaar Gouda. Een stadsgeschiedenis, Gouda 2002

Schatkamer | 2009 | | pagina 19