BELYDENISSE AAN JOHAN. JANZONIUS, Toen hy zyn EGTGENOOT 2 Uytgaf tot dienft van de Gcmcintc te MOORDREGT. Om te beginnen: wie was de auteur? Johannes Janzonius werd in 1658 in Ouder kerk aan den IJssel geboren als zoon van ds Egbert Janzonius en ging in Leiden studeren. Hij werd op 7 september 1682 te Moordrecht bevestigd door de dominees van Gouderak en Nieuwerkerk. Hij hield na 55 jaar op 30 juli 1737 zijn afscheids preek, waarna hij in zijn geboortedorp Ouderkerk ging rusten. Ds Janzonius stierf op 24 december 1745 en werd in de dorpskerk van Moordrecht begraven. Achterin de 20e eeuw vernoemde Moordrecht een straat naar hem. Het bewuste boekje is een werkje uit 1717 van 66 pa gina's, zonder omslag en met een formaat van 19,5 x 15,5 centimeter. Volgens het Nieuw Neder/andsch Biografisch Woordenboek van P.C. Molhuysen e.a., Leiden 1930, werd De Be- Hjdenisse... te Rotterdam uitgegeven. Het boekje be gint met een aanspraak tot de gemeente van Moor drecht. Vervolgens is er een stuk van de vrouw van de auteur aan haar man. Daarna volgt er een lof dicht op de dominee van twee pagina's van de schout van Moordrecht, Pieter Verbrugge. Dan volgt nog een stuk van ook twee pagina's van zijn zoon Dionys Janzonius, dominee in Nieuw-Beijerland. Ook een uitleg van het kerk- zegel van Moordrecht van die zoon is opgenomen, inclusief een fraaie gravure. Pas daarna begint het theologisch tractaat van de dominee zelf. Het werkje oogt met zelfs de namen van de theologisch betrokkenen in Hebreeuwse letters ook als een pronkstuk van geleerdheid. Het P.S. onder het stuk van de echtvriendin van ds Jan zonius, Isabella van der Keessel, weerlegt dat echter. "De toeleg van myn Vriend, zoo ver ik kan bemerken, En was geen Giory-zugt, of lust tot yd'le waan: Die zallef stonk dan haast, en kon geen goed meer werken; Ja was dan best geweest, dus moeite niet gedaan.Als Janzonius het boekje uit eerzucht zou hebben geschreven was het als stinkende zalf geweest en had hij het beter kunnen nalaten, zo vond zij dus. In 1721 overleed zij en ze kon dus bij latere publicaties van de predikant zoiets niet meer schrijven.... MYN BEMINDE

Schatkamer | 2009 | | pagina 4