46 Vondst en aankoop In 1996 trof een particulier uit Hilversum tot zijn eigen verbazing op een brocante (uitdragerij) in Frankrijk enkele stukken uit het archief van de heerlijkheid Zevenhui zen aan. Het is hem na veel speurwerk en reizen in een periode van zes jaar gefa seerd gelukt om vrijwel het gehele archief terug te vinden. De compleetheid kon wor den gecheckt aan de hand van een verworven inventaris van 1710 en afschriften uit 1874.9 Dr Kort beschreef en inventariseerde het teruggevonden archief en publiceerde eruit.10 In 2001 werd door de raad van Zevenhuizen-Moerkapelle besloten om het ar chief aan te kopen. De verwerving uit Frankrijk was toen echter nog niet rond.11 In het voorjaar van 2008 kwam Pim van der Zalm van St. Oud Zevenhuizen- Moerkapelle toevallig in contact met de nieuwe eigenaar. Eind mei werden de stuk ken vervolgens bezichtigd door bestuursleden van de stichtingen Oud Zevenhuizen- Moerkapelle en Vrienden van Archief Librije. Op 23 juni 2008 verzochten deze vervolgens aan B&W van Zevenhuizen-Moerkapelle tot aankoop. Bij brief van 7 au gustus 2008 besloot dit college 'om principiële redenen' van de aankoop af te zien: men wilde (anders dan in 2001) niet meewerken aan 'het verschijnsel van het tot handelswaar bestempelen van archiefmateriaal'. Zowel in gesprekken met wethou der Helsloot als in een brief aan de fractievoorzitters is door de stichtingen onder meer uitgelegd dat dit archief als onderdeel van de ambachtsheerlijkheid juist altijd handelswaar was en de principiële motieven dus hiervoor niet gelden en dat er sinds 2001 sprake was van discontinuïteit van bestuur. Een publicatie over een on derzoek dat 26 van de 67 responderende Nederlandse archiefdiensten in de afgelo pen 10 jaar archiefbescheiden kochten mocht evenmin baten als verwijzingen naar recente aankopen van de gemeenten Capelle aan den EJssel en Papendrecht.12 Er was intussen een andere adviserende secretarie-ambtenaar! Onder de gemeen telijke fusie-actie 'Organiseer zelf een (kleinschalige) activiteit' droeg de stichting Oud Zevenhuizen-Moerkapelle het verwerven als initiatief aan en dat werd gehono reerd met een bijdrage van eenderde deel van de aankoopsom. (De gemeentelijke voorlichtingspagina in het huis-aan-huisblad Hart van Holland en de gemeentelijke website omschrijven het gehonoreerde idee kortweg als 'De aankoop van het "Ar chief van de heerlijkheid Zevenhuizen (1370 - circa 1875- Uniek materiaal dat ai ruim 100 jaar zoek was en voor een deel de wortels van de gemeente Zevenhuizen- Moerkapelle bevat. De stichting Vrienden van Archief Librije betaalde het andere (tweederde) deel. Na verwerving in september schenken de beide stichtingen dit archief op 30 oktober 2009 aan het streekarchief Midden-Holland, in het vertrouwen dat ook de Zevenhui- zense overheidsarchieven daarin na de vorming van de gemeente Zuidplas blijven berusten. 9 Inv.nrs 69 en 68 10 J.C. Kort, De lenen van de ambachtsheerlijkheid Zevenhuizen 1570-1725, in: Ons Voorge slacht 2002, p. 216-219 11 Zie o.a. brief streekarchivaris aan gem. Zevenhuizen-Moerkapelle dd 10 aug. 2001 12 Marieke de Haan, Op maat naar gewaardeerd verleden, in: Archievenblad juli 2008, p. 24/25

Schatkamer | 2009 | | pagina 24