fit ;IIOT siO Mi 31 Wat dat laatste, politieke aspect betreft waren de Goudse Glazen opvallend welsprekend, wellicht juist omdat de zekerheden over wie nu eigenlijk de baas was, juist in de periode dat dit adembenemde ensemble tot stand kwam, behoorlijk op losse schroeven was komen te staan. De politiek kreeg voor het eerst ruim baan in het Koningsglas, dat vanwege zijn voorbeeldfunctie voor latere schenkingen hier tamelijk uitgebreid aan bod zal komen. Voor de verwachte schenking van de koning was aan de noordzijde van het transept een raam van twintig meter hoogte vrijgehouden, dat tot stand kwam in de ja ren 1557-1559 en waarnaast twaalf jaar later het glas met Judith en Holofernes zou worden geplaatst. Waar de zelfrepresentatie van de geestelijke schenkers der koorglazen zich be perkte tot de schenkersrand, is het uit drie vakken bestaande Koningsglas in zijn geheel te beschouwen als een essay over de vroomheid van Philips II en zijn goede bewind. Niet alleen de schenkersrand onderin het glas, ook de twee religieuze scènes daarboven zijn toegesneden op zijn persoon. Identificatiemodellen in het Koningsglas Het onderste vak wordt grotendeels in beslag genomen door een uitvoerige inscriptie, die vermeldt dat de doorluchtige Philips II, zoon van de onover winnelijke en goedertieren keizer Karel V, dit glas in 1557 schonk ter verfraaiing van dit gebouw. Er staat verder dat Philips Koning van Spanje, Engeland, Frankrijk en de beide Sicilies was, aartshertog van Oostenrijk, hertog van Bourgondië, Brabant, Gel derland enz., graaf van Vlaanderen, Henegouwen, Holland en Zeeland en daarbij van nog vele andere gebieden. En dat hij een goedertieren en religieus vorst was, een Vader des Vaderlands. Ten slotte wordt de wens uitgesproken dat zijn troon, die over de gehele wereld schijnt als de zon, voor altijd mag blijven bestaan (zie volgende pagina voor detail). Glas 7: Koningsglas, geschonken door Philips II (1557) Stichting Fonds Goudse Glazen |Q< im sj» assi

Schatkamer | 2009 | | pagina 9