SS SS □E I 64 rvV ■■■■If ZT Piramidifchc La»-wcrckcn. Beverwijck, J. van: Alle de Wercken, zo in de Medicijne als Chirurgie en Jonston, 1: Naeukeurige Beschrijving van de Natuur, de viervoetige Dieren, Vissen en bioediooze Water-dieren, Vogelen, Kronkeidieren, Slangen en Draken. De beschrijvingen zijn nu misschien curieus of humoristisch, maar de prachtige afbeeldingen blijven. Zij geven een idee van een tijd waarin wetenschap empirisch van aard was en de nadruk lag op observeren, optekenen, categoriseren en beheren. 'Maniere hoe men Latwercken, piramiden sal toemaken en in malkander setten Modellen van Bladerend in Suys' tuinboeken kregen wij een beeld van de 'plaats' tussen zijn woonhuis en keuken en van de inrichting van de tuin bij zijn hofstede Langesteyn in de Polder van Stein. Als voorbeeld wordt aanbevolen: Groen, J. van der: Den Nededantsen Hovenier, zynde het I. Deel van het Vermake lijk Land-Leven. Beschrijvende alderhande Princelijke en Heerlijke Lust-Hoeven en Hofsteden, en hoe men deselve, met veelderley uytneemende Boomen, Bloemen en Kruyden kan beplanten, beszaeyen en verderen. Met noch ontrent 200 Modellen van Bloem-perken, Par terres, Dool-hoven, Prie len, Lat-werken en Zon- ne-wijsers voor de Lief hebbers van Hoven en Thuynen (Amsterdam 1721). Suys' uitgestelde betaling van de rekeningen van leveranciers of belasting gaarders is al eerder ge signaleerd. Hier helpt dit wéér, omdat er in het Weeskamerarchief reke ningen zijn voor gele verde 'sierplanten, pyra- mides en ei-planten'. Als voorbeeld is hierbij de uitvoering van zo'n pyra- mide overgenomen uit De Hovenier:

Schatkamer | 2009 | | pagina 10