M 65 '1/^/7 het verset tegen het Mes- trecken' gens alle slaensiecke Twisters, ofte die met een Mes yemandt dreygen of trachten te beledi gen Uytgevonden door den wijtberoemden en vermaerden worstelaer Nicolaes Petter, en met 71 verbeeldingen int ko- oper gebracht door den kon- strijcken Romeyn de Hooge. (Amsterdam 1674). Pas bij het in kijken blijkt het een fraai geïllustreerd boek te zijn met uitvoerige instructies voor zelfverdediging. Op de illustratie hiernaast wordt aan gegeven wat een 'Messe- trecker' kan verwachten als hij zo'n belezen Heer belaagt: Er zijn meer boeken van praktische aard bekeken: De ervaren Koetzier, ofte vervolg van de volmaakte prince/yke Hoef-smidt, Paar- de-kooper en Stal-meesterleerende de kunst van mennen, de kennisse der reitui- gen, zo wel als van de paarden en wat omtrent het een en ander dienden waarge nomen te worden nevens nog eenige aanmerkingen en beproefde hulp middelen tegens de gebreeken en ziektens der paarden, voornamelyk die door het beslaan konnen weg genomen worden ten dienste van de liefhebbers van het paar- de-ryden en de hard-dravery uitg volgens het handschrift van een ervaren liefheb ber (Amsterdam 1752). In dit boek wordt de opleiding voor koetsier behandeld, maar er wordt ook gewaarschuwd dat 'meenig Jongeling, nadat hij mogelyk twee ofte driemalen met iemant gereden heeft, stoutmoedig op een Chaise of Faëton durft te stappen om deselve te bestieren; en waren de Huurknollen door ouderdom of sterk werken, niet bezadigder en voorzichtiger geworden dan den Voerman, de meesten zouden door hunnen eigene drift vernield worden.' Maar wat konden wij tot voor kort maken van de beknopte titel Voortreffelyke worstelkunst, die ook in de kast bij Suys stond? Voor zover wij wisten was worstelen toen nog niet herontdekt als sportbeoefening voor heren. De catalogusbeschrijving bood al enig inzicht: Petter, N.: Klare onderrichtinge der voortreffelijcke Worstel-konst, verhandelende hoemen in alle voorvallen van Twist in handtgemeenschap sich kan hoeden en alle aengrepen, borst-stooten, Vuyst-slagen &c. versetten Seer nut en voordeligh te- hö 8

Schatkamer | 2009 | | pagina 11