66 Suys heeft ook boeken die verband kunnen houden met de familieomstandigheden. Zijn eerste vrouw Johanna Boudens stierf in 1722, enige weken na de geboorte van hun dochter. Vandaar waarschijnlijk zijn belangstelling voor: Historiën van de heedendaagse kraamvrouwen, waar in aangewesen word hoe sy haare kraamen uythouden; met alle haare lekkere, iuye, boose, bedriegeiyke en snapachtige streekendoor L.D.C. V.; metpiaaten. Hij had ook twee boeken over het huwelijk: Neyn, P. de: Lusthof der Huweiyken, beheisende verscheyde seidsame Ceremoniën en Plechtigheden, die voor desen by verscheyde Natiën en Voickeren soo in Asia, Europa, Africa ais America in gebruik zyn geweest, is wel die voor meerendeel noch hedendaegs gebruykt ende onderhouden werden (Amsterdam 1697). Dit is dus eigenlijk een antropologische studie met interessante beschrijvingen over de gebruiken in Holland en 'omringende landen als Africa en America'. Het tweede boek lijkt qua titel en beschrijving minder serieus: Vrye, H. de: De tien VermakeHkheden des Houwelyks. Spotsgewyze beschreven door Hippolytus de Vrye, weduwnaarnevens het Huw'lyks Doolhof van I. de Mol en een brief of 't raadsaam is te trouwen. Amsterdam, H. Sweerts 1678™ Ondanks deze titel blijkt er ook nuttig advies in te staan over hoe een echtpaar met elkaar om moet gaan: ironie is echter duidelijk waarneembaar. Het bezit van deze boeken heeft Suys niet geholpen bij zijn tweede huwelijk. In 1729 trouwde hij namelijk met Catharina van Leeuwen. Zij kregen twee zonen en een dochter: de eerste zoon stierf al na acht maanden, de dochter na een maand en de tweede zoon haalde slechts vier jaar. Net daarvoor was ook nog de dochter uit het eerste huwelijk overleden. Het huwelijk is daarna volledig misgegaan en eindigde in een toen zeer ongebruikelijke scheiding, die na het overlijden van Suys zelfs door Catharina weer werd aangevochten.11 En dan stonden er ook enkele onschuldig ogende titels, maar toen verboden boeken in zijn boekenkast: Aitzema, L. van: Historie of Verhael van Saken van Staet en Oorlogh in ende om trent de Vereenigde Nederlanden bij Joh. Veely 1655. Het boek van deze 'landverrader' wordt nu weer door historici gebruikt, maar was in de 18e eeuw nog steeds verboden. Er waren ook enkele bedenkelijke religieus- politieke publicaties als: Steversioot, L.: Papekost, opgedist in Geuse schoteie, handelende van de pausseiy- ke opkomst, afgodery en beeldendienst, mitsgaders hun val en einde in Neder- duitsche dichtkonst gebraght (Leiden 1720) en de vervolgen: Geuse-kost, opgedist in Paapse schotelen en: Jesuiten-kost, met nog een vervolg. Het lijkt er dus op dat Suys zich breed oriënteerde. 10 In een latere druk wordt de koper van het boekje gewaarschuwd 'voor een vuile nadruk, voddig gekopieerd en alle afbeeldingen averechts-om'. 11 Ook hier leverde dit een stapel archiefstukken op, waarover al eerder is gerapporteerd.

Schatkamer | 2009 | | pagina 12