67 Het tweede boek is een uitgave op folio-formaat die in 1720 verscheen: Het Groote Tafereel der Dwaasheid Vertoonende de opkomst, voortgang en on dergang der Actie, Bubbel en Windnegotie, in Vrankryk, Engeland, ende Nederlan den, gepleegd in den Jaare MDCCXXZynde een verzameling van alle de conditiën en projecten van de opgeregte compagnien van assurantie, navigatie, commercie, &c. in Nederland alsmede konst-p/aaten, comedien en gedigten door verscheide liefhebbers uytgegeeven De Windhandel of Bubbels compagnien en biyspei: De Bedriegiyke Actionist of Nagthandelaars (Amsterdam 1720). Hierin wordt de speculatiegolf in Europa rond allerlei handelscompagnieën beschreven. Tegelijkertijd werd er ook nog met aandelen van de Engelse South Sea Company gespeculeerd en om het helemaal ingewikkeld te maken was er ook nog een Zuiderzee12 compagnie, die geld inzamelde voor een kanaal langs Utrecht naar Spakenburg. Ze hadden gemeen dat hun Bubbels of Zeepbellen vrijwel gelijktijdig in 1720 uiteenspatten en voor enorm geldverlies zorgde. Voor enkele andere boeken geeft de titelbeschrijving een milde waarschuwing, maar we hebben ze nog niet bekeken en kunnen dus niet aangeven of die boeken nog steeds gemeden moeten worden. Suys was er soms ook snel bij en had bijvoorbeeld de vertaling van het net in Engeland verschenen 'Gullivers Travels': Swift, J.: Reisbeschryving na verscheyde afgelegene natiën in de wereld: reys na LiHiput, door Lemuel Gulliver (Alberts van der Kloot 1727). Dit is natuurlijk één van de boeken die we al gelezen hadden voordat we wisten dat er een Suysconnectie was. Dan is er ook een boek dat wij nog niet konden traceren, maar waar wij wel meer van weten door een ruim 26 jaar onbetaalde en uiteindelijk dus nagelaten rekening. Op 20 juni 1729 kocht Suys namelijk bij boekhandel Jacobus van der Kloes Historiën van Marocken voor ƒ2 en 8 stuivers. Uit ons onderzoek naar de levensloop van de al eerder genoemde Roemer Vlacq blijkt dat hij op de Lage Gouwe vlak naast Govert Suys woonde en in dat jaar als 16-jarige adelborst een reis naar Marokko maakte om de retourvloot van de Verenigde Oostindische Compagnie op te vangen en tegen Barbarijse kapers te beschermen. De vrijwel gelijktijdige aanschaf van dit boek kan haast geen toeval zijn, maar het blijft uiteraard speculeren over zo'n verband. (Het boek komt in 1756 niet meer voor op de boekenlijst, maar het zou natuurlijk al door Suys aan Roemer gegeven kunnen zijn...) Ten slotte zijn er nog twee boeken die in de rubriek Handel 8i Zaken werden ondergebracht. Het eerste zal Suys tijdens zijn studie in Leiden al hebben gekocht en doorgewerkt: Le Long, Isaac: Konst om geldt te winnen alsmede J.B. Schuppius: Konst om ryk te werden by deese geldtgebrekkige tyden seer nut en dienstig Amsterdam 1717. 12 Je hoeft niet in een tweetalig huwelijksverband te leven om verward te raken door de gelijktijdige South Sea en Zuider Zee speculaties: Het bleek ook andere auteurs te lukken in beschrijvingen van de 'zeepbellen'.

Schatkamer | 2009 | | pagina 13