Verloren boek terug in de librijecollectie GOWSK L i B R Y. 78 Jan Willem Klein De speurtocht naar de koper en die naar het tijdstip waarop het boek ontvreemd is, liepen min of meer parallel. Het precieze tijdstip van ontvreemding is moeilijk te achterhalen, maar we weten precies wanneer het boek is aangeschaft. Dat is in 1672 gebeurd. Het is toen, samen met vier andere boeken, voor 82.--.--, te Lei den gekocht. Het boek wordt genoemd in de catalogus uit 1874, dus toen was het er nog. Het moet dus na 1874 verdwenen zijn. Preciezer kunnen we op dit moment nog niet zijn. Dankzij onze tipgever, Paul Abels, konden we achter de naam en het e-mailadres van de koper komen. Aanvankelijk heb ik bij Marktplaats.nl getracht die gegevens te achterhalen. Maar om privacyredenenen beginnen ze daar niet aan. Wel begrijpelijk, maar in dit geval ook lastig. Toen begonnen de onderhandelingen. Het ging alle maal per e-mail (wat een mooie uitvinding is dat!). Ik heb uitgelegd dat het boek ergens in de vorige eeuw uit de librije ontvreemd was en dat we het daarom wel wilden terugkopen. Van Paul Abels kende ik de prijs waarvoor de koper het gekocht had. Dus toen de koper postitief op het voorstel van terugkoop reageerde en een financieel voorstel vroeg, heb ik een prijs genoemd die ongeveer eenderde boven de koopprijs lag. Daarop vroeg hij een hoger bedrag. Exclusief €2,75 verzendkos ten!!! Op vrijdagmiddag ging ik accoord met de prijs, maar ik stelde voor om, in plaats van dat bedragje aan verzendkosten, hem een rondleiding door onze librije- depots te geven. Op maandag opende ik vol verwachting mijn mailbox. Daar zat een mailtje in met de mededeling dat hij besloten had het boek toch niet aan ons te verkopen; hij was begonnen een collectie op te bouwen. En hij had gegoogled en het bleek dat boe ken van de betreffende drukker heel veel geld waard zijn. Dat was dan dat. Je slikt je teleurstelling weg en gaat over tot de orde van de dag. Het zal je maar gebeuren. Je komt terug op je werk na een vrije dag en je vindt een briefje in je mailbox dat er op www.marktplaats.nl een boek te koop wordt aangeboden waarin een stempel van de "Goutse Libry" staat. Een stempel dat in de periode ca. 1655 tot ca 1750 in gebruik was. Het be trof het boek Oratorum veterum Orationes: AESCHINIS, LY- SIAE, ANDOCIDIS, ISAEI, DINARCHI, ANTIPHONTIS, LYCURGI, HERODIS et aliorum. ed. H. STEPHANUS. Cum interpretatione Lat. quarundam. H. Stephanus, 1575. Een boek met voornamelijk retorische werken, in het Grieks. Wat doe je dan? Meteen naar marktplaats. En ja, daar staat-ie! MaarrrrrrHet is ook al verkocht! Dat kan toch niet waar zijn...?! Ja dus. Golven van spijt en teleurstelling gaan er dan door je heen. Maar ook verbazing. Hoe kan het dat er een boek uit de librije op de vrije markt terecht gekomen is? Wanneer is het uit de librije ontvreemd? En, wat belang- rijker is, hoe kunnen we het terugkrijgen? Vragen... vragen... vragen!

Schatkamer | 2009 | | pagina 24