Boeken op het Comptoir, een kijkje in de bibliotheek van een Gouds regent H.C. Kooijman-Tibbles en J.M. Kooijman Boekenbezit in de achttiende eeuw 57 Op 17 januari 1756 stierf burgemeester Govert Suys op 62-jarige leeftijd in zijn huis aan de Turfmarkt. Hij liet een aanzienlijke erfenis van ƒ177.000 achter, maar de afwikkeling van die nalatenschap was niet eenvoudig. Suys was namelijk gescheiden en zijn drie kinderen waren al op jonge leeftijd overleden. In zijn testament waren nu verre familieleden en hun nakomelingen aangewezen als 'staken', dus rechthebbend op delen van zijn erfenis. Als executeur-testamentair had hij notaris Frederick Luyt aangewezen. De Goudse Weeskamer zag toe op de naleving van de bepalingen van het testament en op de verdere vererving. In een drietal artikelen in de Tidinge van 'Die Goude' werd al een indruk gegeven van de persoon Govert Suys, de inrichting van zijn woning en van het leven op zijn buitenplaats Langesteijn. In dit artikel gaan we in op het boekenbezit van zo'n regent. Een algemene indruk krijgen van het boekenbezit in die tijd is niet eenvoudig. In Gouda zijn slechts enkele familie-archieven bewaard, maar er zijn naar schatting nog wel zo'n 2000 boedelinventarissen opgemaakt én bewaard in de Notaris- of Weeskamerarchieven. De volledigheid van de boedelbeschrijving is echter afhankelijk van de welstand van de overledene. Boekenbezit was in de 18e eeuw een relatief dure aangelegenheid en dit beperkt ook het aantal inventarissen waarin boeken zijn opgenomen. Daarnaast is het vervelend dat boeken een mindere status hadden dan schilderijen. Hoewel de prijzen elkaar niet zoveel ontliepen, wordt in de boedel beschrijvingen tenminste het aantal schilderijen, prenten, tekeningen en kaarten opgegeven, maar bij de boeken wordt meestal volstaan met een kwalitatieve aanduiding van 'enige' via 'veel' tot 'een partij'. In slechts enkele beschrijvingen wordt als overtreffende trap een 'bibliotheek' genoteerd, maar zelfs in die gevallen kan de omschrijving van individuele boeken nog ontbreken.1 Er werd dan namelijk wel voor een veiling een lijst van boeken opgemaakt, maar die lijsten zijn slechts zelden bewaard. In het gunstigste geval kan de opbrengst van een boekenveiling dan nog worden gevonden in het uiteindelijk overzicht van een erfenis. 1 Deze voor boekenliefhebbers vervelende gewoonte komt helaas nog steeds voor: Tijdens het uiterst interessante Rapenburg-project is in de jaren 1970-80 een schat aan informatie verzameld over bouwgeschiedenis en eigenaars van de panden langs deze Leidse gracht. In vele bijlagen zijn alle gevonden beschrijvingen van boedels en veilingen opgenomen, maar er wordt expliciet genoteerd dat gegevens van boekenbezit niet zijn overgenomen. Curieus is dat wel het aantal en de afmetingen van de bibliotheekkasten als boedelmeubilair is opgenomen. Het schilderijenbezit wordt echter compleet overgenomen en ook nog minutieus geanalyseerd om een indruk te krijgen van de toenmalige bewoners.

Schatkamer | 2009 | | pagina 3