58 Boekenbezit van Govert Suys Gelukkig voldeed Suys ruimschoots aan het welstandscriterium en heeft notaris Luyt in een gebonden geschrift van ruim 150 dubbelzijdig beschreven pagina's ook een dertigtal pagina's gewijd aan het boekenbezit van deze regent.2 In drie 'Boekencassen op 't Comptoir' waren 719 titels opgesteld, waarvan 20 doublures. Een aantal titels omvat meerdere delen, waardoor het totaal aantal banden oploopt tot 947. De boeken waren op formaat bijeen geplaatst om optimaal gebruik te maken van de ruimte op de planken: 138 titels in folio-, 212 in quarto-, 295 in octavo- en 74 in duodecimo-formaat. Suys had na zijn verhuizing in 1752 van de Lage Gouwe naar de Turfmarkt zijn boeken ook netjes op orde laten brengen: de rekening van boekhandelaar Franco Bellaart was ƒ15 'weegens nazien en het in order brengen van de bibliotheek met een knegt, 5% daghe'.3 Uit het onderzoek van 11 de Jong blijkt dat Govert Suys de grootste particuliere collectie boeken had van Gouda.4 Slechts de collectie van Pieter Leonard Schippers, lid van de vroedschap, komt qua totaal aantal in de buurt, maar in de andere boedels wordt slechts enkele malen de 100 gehaald. (Er zou nog wel een derde groot boeken bezitter kunnen zijn: De Jong merkt namelijk op dat er bij Johan Carel van Cattenburgh vier grote kasten met boeken stonden en dat kan wijzen op een met Suys vergelijkbaar boekenbezit.) Door vergelijken met onderzoeken naar het boekenbezit in Leiden, Delft en Den Haag blijkt ook dat de collectie van Suys uitzonderlijk groot was: slechts in een beperkt aantal gevallen worden er meer boeken aangetroffen. Het boekenbezit van Suys had ook een aanzienlijke waarde. De boeken en de bijbehorende kasten werden in maart 1756 opgehaald door Jacob de Sleper en met paard en slede van de Turfmarkt naar de de Wijdstraat getrokken, om bij boek handelaar Franco Bellaart geveild te worden. De openbare veiling begon op maandag 5 april en duurde drie dagen. De opbrengst was ƒ2124, waarvan nog ƒ337 voor de veilingkosten moest worden afgetrokken. Er was namelijk een catalogus gedrukt en door adverteren werd de veiling aangekondigd. De veilingmeester kreeg ook vijftien procent van de totale opbrengst en niet iedereen bleek tevreden met zijn aankoop. Op donderdag werden namelijk nog enige 'defecte boeken' teruggebracht, waarvoor weer ƒ15 en 8 stuivers moest worden terugbetaald.5 2 SAMH: Weeskamerarchief nr 1201 3 Suys was minder netjes bij het betalen van dergelijke rekeningen. Bij zijn overlijden bleken er nog honderden rekeningen van leveranciers en belastinggaarders niet te zijn betaald. Zij gaan tientallen jaren terug en werden pas na zijn dood en zonder extra rente aan de leveranciers (of hun nabestaanden!) betaald. Gevolg is echter dat door die (je nu nauwelijks voor te stellen) handelwijze een schat aan informatie over de kosten van levensonderhoud bewaard is gebleven in het Weeskamerarchief. 411 de Jong: Met goed fatsoen, Den Haag 1985 5 SAMH: Weeskamerarchief nrs 1206 1208

Schatkamer | 2009 | | pagina 4