60 Toch is het De Jong in zijn studie over de elite van Gouda in de 18e eeuw gelukt om de globale titelbeschrijvingen in 13 groepen te verdelen. Hij kon beschikken over een brede boekenkennis in de onderzoeksgroep én in zijn naaste familie.7 Met deze indeling kon hij vervolgens het boekenbezit van een achttal Goudse bibliotheken vergelijken. Wij kunnen ons nu tot één bibliotheek beperken en willen daar verder gaan en de betreffende uitgaven ook terugvinden en volledig beschrijven. Het is inmiddels ook twintig jaar later en er zijn meer en snellere zoekmogelijkheden beschikbaar door on line catalogi van bibliotheken, archieven en antiquariaten. Het is uiteindelijk gelukt om van de 719 titels er 676 met redelijke zekerheid te identificeren. Door onze zoektocht te beperken tot vóór 1756 (het jaar dat Suys overleed) en door rekening te houden met het formaat, vonden wij vaak een 'passende' editie. Ook voor de doublures met ander formaat konden waarschijnlijke uitgaven worden gevonden. Soms werd een titel 'per ongeluk' gevonden bij het doorlopen van de resultaten van een andere zoekaktie. Als voorbeeld kan het boek Over het cureren van paarden worden genoemd, dat met gericht onderzoek niet werd gevonden, maar uiteindelijk toch opdook als bijgevoegd aan een uitgave van Cluyt: Van de byen, hare wonderiicke oorspronc (Amsterdam 1705) als Een Paardeboecxken, mitsgaders hoe men beesten, als koeyen en anderecureren sat. Eenmaal gelokaliseerd in een catalogus is het verschil met de beknopte informatie in de oorspronkelijke boekenlijst groot. Het zal niet verbazen dat de toewijzing van enkele door De Jong c.s. ingedeelde boeken moest worden aangepast, maar dat doet nauwelijks af aan het belang van zijn vergelijkend overzicht. Wij hebben de oorspronkelijke indeling van De Jong ook zoveel mogelijk gehandhaafd, om aansluiting bij zijn analyse te behouden. In de tabel op pagina 61 zijn de resultaten van onze zoektocht samengevat; ter vergelijking is de toewijzing van De Jong opgenomen. Mevr. J. de Kruif heeft in haar onderzoek van de leescultuur in Den Haag een rangorde van populaire schrijvers in de 18e eeuw samengesteld.8 In de eerste helft van de eeuw staan Jacob Cats, Hugo de Groot, Emmanuel van Meeteren en Zacharias Ursinus bovenaan. Zij worden gevolgd door P.C. Hooft, Simon van Leeuwen en Flavius Josephus. In de bibliotheek van Suys vinden wij uiteraard een aantal van deze Haagse toppers terug, maar in een andere volgorde en in ander gezelschap. De rechtskundige Simon van Leeuwen staat bovenaan met 16 boeken, van Bynkershoek met 10; Cicero, Farinacius en Voet met 7; Hugo de Groot, Huber, van Leeuwaarden en Ridderus met 6; Dapper, Justinianus en Noodt met 5; Alkemade, Cats, Erasmus en Vondel met 4, Aller, Groenwegen, Juvenalis, Oudenhoven, Outrein, Plinius Terentius met 3; Flavius Josephus, Macchiavelli en vele anderen met 2. 7 Onze dank voor het beschikbaar stellen van die analyse. 81 de Kruif: Liefhebbers en gewoontelezers. Leescultuur in Den Haag in de achttiende eeuw, Zutphen 1999

Schatkamer | 2009 | | pagina 6