62 Van de 676 gevonden boeken zijn er dus 666 in toegankelijk bezit. Ruim 100 boeken zijn te vinden in de KB en de rest is goed verspreid over de univer siteitsbibliotheken en archieven. Dichterbij staan er bijna 100 titels in de Goudse Librye (nu dus in het Streekarchief Midden-Holland). Er is daar uiteraard een Walvis bij, maar er zijn ook andere fraaie boeken als: Dapper, O.: Gedenkwaardig bedryf der Nederiandsche Oost-Indische Maetschappye op de kuste en in het keizerrijk van Taising of Sina behelzende het tweede ge- zandschap aan den onder-koning Singlamong en veldheer Taising Lipoui door Jan van Kampen en Konstantyn Nobel (Amsterdam 1670) en Rumphius, G.E. en Sipman, J.P.: DAmboinsche rariteitkamer, behelzende eene beschryvinge van allerhande zoo weeke als harde schaalvisschen, te weeten raare krabben, kreeften, en dierge/yke zeedieren, als mede allerhande hoorntjes en schulpen, die men in d'Amboinsche zee vindt: daar benevens zommige mineraalen, gesteenten, en soorten van aarde, die in dAmboinsche, en zommige omleggende eilanden gevonden worden. Verdeelt in drie boeken, en met nodige printverbeeldingen, alle naar 't leven getekent (Amsterdam 1741). Er staat zelfs een inmiddels zeldzame uitgave, die door Suys gebruikt zou kunnen zijn voor de beoefening van zijn zang- en fluitkunst: Elzevier, Korne/is: Lierzangen en toezangen (Van de Kloes, Gouda 1737) Als voorbeeld is hieruit op de volgende pagina een gezang op de toenmalige deugd opgenomen. Vertaling van Johannes de Capua's Directorium vitae humanae, een Latijnse vertaling naar rabbi YoeTs Hebreeuwse vertaling uit het Arabisch van Abd Allah ibn al-Muqaffa's Kalila wa-Dimna, een bewerking van Burzoe's Perzische versie van oorspr. Sanskrit-werk dat op naam gesteld wordt van Bidpai. (Amsterdam 1634). Het zal duidelijk zijn dat zo'n complete beschrijving van de titelpagina zelfs uitnodigt tot inkijken van het boek. Dit is nu ook eenvoudig mogelijk omdat van vrijwel alle titels de vindplaats bekend is. De resultaten van onze zoektocht zijn namelijk opgenomen in een database en gesorteerd op titel, auteur en onderwerp. Er kan ook op de vindplaats worden gezocht en dit is handig voor een effectief bibliotheek bezoek. Niet alle titels zijn echter in de algemeen toegankelijke bibliotheken of archieven te vinden. Tien titels konden wij slechts bij antiquarische boekhandelaren in binnen- en buitenland traceren; wij hebben ons dan beperkt tot het overnemen van de catalogusgegevens in de database. Het resultaat tot nu toe is dat van 95% van de boeken een complete beschrijving is gevonden.9 9 De Endnote database is ook goed te gebruiken bij het samenstellen van rapporten of scripties.

Schatkamer | 2009 | | pagina 8