Bijlage Archief 32 Verslag uit het kerkblad van de Hervormde gemeente Gouda van 25 juni 1920 HERVORMDE 8EMEEITI GOUDA Donderdagmiddag is voor een aantal genodigden het nieuwe glas onthuld, door het atelier Schouten te Delft opgeleverd aan de schenkers en officieel door de laats tee overgedragen aan de zorg van HH kerkvoogden. De heer N.F. Cam bier van Nooten als (scheidend) voorzitter van dit college bracht in welgekozen woorden warme dank aan de schenkers voor deze vorstelijke gift, na vooraf de wordingsgeschiedenis van dit nieuwe glas te heb ben gereleveerd, waarin vooral de namen van Martens, Nederhorst en Schouten met grote piëteit werden genoemd. De heer Veldhuis als ontwerper gaf een explicatie, vooral welke motieven hebben geleid tot juist dit onderwerp (de wederopbouw van de tempel te Jeruzalem), waar na de heer Schouten, op wiens atelier dit glas mede geheel is ontworpen en uitge voerd, het volgende onder woorden bracht: 'Naar aanleiding van deze laatste me dedeling mijnheer de voorzitter stel ik het op de hoogste prijs, van deze plaats te mogen getuigen hoeveel wij, mijn atelier en ik verplicht zijn aan de mannen en vrouwen wier namen in zulk een bescheiden, eenvoudige vorm zijn vermeld in de twaalf ondervakken van dit glas. Zij hebben krachtig medegewerkt aan de instand houding van dit schone kerkgebouw en zijn terecht zo wijd vermaarde glazen. Zij hebben daardoor aan allen die in mijn atelier hebben medegewerkt aan de herstel ling van de oude glazen een leerschool geschonken waarvan ik de betekenis voor ons aller vorming en ontwikkeling nooit hoog genoeg zal kunnen schatten, maar ook waarderen. Door hunne medewerking hebben zij ons in een langdurig en innig contact gebracht met deze nooit overtroffen kunstwerken. En wanneer wij beden ken, dat ieder kunstwerk een bron van energie is, dat van ieder kunstwerk voortdu rende emotie uitgaat, d. w.z. het vermogen om nieuwe kunst voort te brengen, dat ieder kunstwerk dit vermogen behoudt in iedere fase van zijn bestaan, dat het daarom van het hoogste belang is om kunstwerken in stand te houden, dan kunt u allen begrijpen hoe zeer mijn hart met dankbaarheid is vervuld jegens hen die ons daartoe in staat hebben gesteld. Wij hebben van de makers van deze beroemde glazen kunnen leren hoe groot hun technisch kunnen is geweest, maar ook met welk een hoge ernst en grote liefde zij hun werken tot stand hebben gebracht. Van hetgeen wij zelf en met elkander tot stand brengen kunnen wij nooit de volle betekenis overzien, dat moeten wij overla ten aan de generaties die na ons komen en direct de plaats zullen aanwijzen die het in waarheid toekomt, ontdaan van alle invloeden die er nu nog op inwerken. En mocht er dan iets van het hoge kunnen, van die grote liefde en hoge ernst, iets van die heilzame invloed in ons werk terug te vinden zijn, dan zal dat voor een belang rijk deel te danken zijn aan het heerlijk en sympathiek enthousiasme van de man nen en vrouwen, wier namen in dit nieuwe glas zijn vermeld.

Schatkamer | 2010 | | pagina 14