33 In een andere rubriek volgt een beschrijving van het glas onder het kopje 'In en om de Kerk': Terwijl het zware zeildoek viel, bracht de heer J. Spaanderman de altijd zo van ge mengde gevoelens opkomende Hochzeitsmars van Mendelssohn ten gehore. De heer R.U. Jongeburger (aankomend president-kerkvoogd) sprak daarna nog woor den van grote dank voor de milde gevers en zei gaarne het gegevene te willen aan vaarden namens het kerkbestuur van de Sint Janskerk. Beter dan het zich laat be schrijven raden wij een ieder aan naar het monument dat is opgericht te gaan zien. Het glas is uitgevoerd naar een ontwerp van H. Veldhuis in het atelier van gebrand glas 't Prinsenhof' van Jan Schouten te Delft. De afmetingen zijn: hoog 10.80 m en breed 5 m. Het tafereel is ontleend aan het bijbelboek Ezra. Dit nieuw-gestichte glas in Gouda's beroemde kerk (hier stond 'kathedraal', maar het was gewoon een paro chiekerk) met haar tot nu toe nog onovertroffen schone glazen, staat met de her stelling van deze glazen in zeer nauw verband. Het was omstreeks 1900-1901 dat men zo ver met de restauratie van het gebouw zelf gevorderd was, dat het noodza kelijk werd de glazen tijdelijk uit te nemen om de raamomlijstingen te vernieuwen. Zeer terecht begreep de Restauratiecommissie dat nu het ogenblik gekomen was om de glazen zelf meteen te laten herstellen. In de loop der tijden waren verschil lende van deze kunstmonumenten in een zeer vervallen staat gekomen en eisten dringend verzorging, wilden zij niet voor het nageslacht verloren gaan. Doch aange zien de herstelling van het gebouw reeds sommen vorderde, zag de Restauratie commissie zich genoodzaakt de hulp in te roepen van particulieren en kunstmin naars om geldelijke steun tot behoud van deze kostbare overblijfselen uit de lÓ^-en iT^-eeuwse glasschilderkunst. En, niet tevergeefs klopte de Commissie aan: van verschillende zijden ontvingen zij steun en toezegging en zo konden respectievelijk de glazen 5, 6, 7, 8, 11, 12 en 23 weer in de oude luister worden teruggebracht. Om nu de naam van deze milde schenksters en schenkers te bewaren voor het na geslacht, besloot de Commissie een deel van de ontvangen gelden opzij te leggen en hiervoor een nieuw glas te doen vervaardigen. Tevens zou dit glas dan kunnen vermelden de namen van de leden van de Restauratiecommissie, sedert overleden, en die zich in meerdere of mindere mate toch allen gegeven hadden voor de berei king van dit schone doel: Gouda's kerk hersteld en de beroemde glazen tot hun ou de luister teruggebracht. En welk ontwerp uit de bijbelse historie was hiervoor beter geschikt dan de herbouw van de tempel onder Ezra, na de terugkeer uit de Babylo nische ballingschap van Israël. Op de voorgrond ziet men de oudsten des volks be zig met het bespreken der plannen voor de wederopbouw. De plaats en indeling werd bepaald van het geheel, zuilen weder opgericht en zolderingen gelegd; wat verwoest was werd weder vernieuwd. En zo verrees als een phoenix uit zijn as de tempel van Salomo, vernieuwd uitzijn puinhopen en maakte weder als voorheen de trots en glorie uit van het Joodse volk. Het geheel is een afspiegeling van Gouda's tempelherstelling en vermeldt verder de namen en wapens van hen die tot heden hunnen milde gaven schonken en hunne krachten wijdden aan de wederopbouw van dit glorierijke kerkgebouw.

Schatkamer | 2010 | | pagina 15