Klokkengieters Wegewart in Gouda 34 Adri den Boer Henrick Wegewart de Oudere De aanleiding voor deze bijdrage is het vooral qua gieter bekendmaken van een nog ongepubliceerd randschrift van een Capelse luidklok. Er is voor gekozen om deze in breder verband te brengen met de activiteiten uit hetzelfde klokken- en geschutgie- tersgeslacht in Gouda. (Zelfs de redengevende omschrijving van de Capelse Dorps kerk als rijksmonument nr 11473 negeert de luidklok; zie www.kich.nl.) Op de vier luidklokken van de Goudse Sint Jan staat in het randschrift: 'Hendrick Wegewart heft my gegoten inder stede van Gouda anno 1605.' Elk van deze klok ken heeft een voor zijn taak kenmerkend opschrift en is voorzien van het stadswa pen. De torenklok van Capelle aan den IJssel weegt ongeveer 1000 kg en heeft aan de rand boven als ingekrast extra opschrift: 'Op die Issei'. Het moeilijk toegankelijke randschrift bevat verder in kapitalen in twee door sierbanden gescheiden regels een tekst als: 'Dirck Willemsen Balyv en Schovt van die hooghe heeriykheydt die gele gen is in Cappelle ende Cornell's Willem Wegewart heeft my gegoten inder ste de Govde Cornelissen Borst ende Pieter Leendertsen Kerckmeesters aldaerAo 1607' Wie aan het veronderstelde einde van het eerste randschrift 'Cornelis' is lijkt een raadsel. (Tussen 'Cornelis' en 'Dirck' geeft een boompje of blad duidelijk een schei ding aan.) Dirck Willemsz. was volgens de archieven van 1589-1612 baljuw van de hoge vierschaar van het Huis te Capelle en schout van het ambacht Capelle. Dat zijn naam voorkwam op een eerste steen - toen in de buitenmuur - van de in 1592/ 1593 herbouwde kerk was al in 1922 gepubliceerd in een inventarisatie die klokken negeerde. (De vorige kerk was in 1574 verwoest.) Wat was de relatie tussen beide tijdelijk in Gouda actieve gieters uit klokkengieters- geslacht Wegewart, gesproten uit de broers Willem (1) en Wolter Wegewart, uit Münster naar Deventer getrokken? Henrick Wegewart de Oudere was de oudste zoon uit het tweede huwelijk van Wol ter Wegewart, die een broer was van Willem Wegewart de Oudere. In 1596 kreeg Henrick te Kampen een behuizing ten behoeve van een gieterij tot zijn beschikking. Hij was een productief gieter, want nog steeds is er een zestigtal klokken van hem bekend, die voor het merendeel in Kampen zelf werden gegoten. Een uitzondering vormden de vijf luidklokken voor Gouda, die daar op het Bolwerk werden gegoten. Dat ze in de buurt gegoten werden lag ook voor de hand, want de zwaarste klok van de vijf woog 7500 pond! Vier daarvan zijn nog altijd in de toren te vinden, van de kleinste is het echter onduidelijk of die ooit in de Sint Janstoren gehangen heeft. In ieder geval bevond deze klok zich in 1943 in de Barbaratoren en is in dat jaar gevorderd en niet meer teruggekomen uit Duitsland. In zijn latere levensjaren maakte Henrick regelmatig deel uit van het College van Schepenen en Raden te Kampen. Vanuit die positie vervulde hij somtijds lucratieve stedelijke functies. Henrick Wegewart stierf te Kampen in 1622.

Schatkamer | 2010 | | pagina 16