Boekbespreking Hennie van Dolder-de Wit 37 mijn voeten Popen over ou8e stenen... X)ier eeuwen Begraven in Se SintJansüerR Commissie behoud Gouda's Sint-Jan Stichting Goudse Sint-Jan 2010 De Sint Jan in Gouda heeft nog meer historisch interessants dan de Glazen en daar is dit nieuwe, geïllustreerde boekje een bewijs van. Hennie van Bol der op haar beurt is meer dan wie ook in staat tot deze beschrijving van de grafstenen: bij de presentatie in het kerkkoor in juni veronderstelde ze zelf 'meer Gouwenaars van onder de grond te kennen dan van boven de grond'. (Van de grafboeken van de kerk, nu op het SAMH, verzorgde zij de transcriptie en alfabetisering.) Het boekje geeft vooral het verhaal rond de grafzerken en is dus meer dan een inventarisatie. De inleidende paragrafen zijn ook in formatief: van het maximale aantal grafsteden van 4342 (2171 twee diep) tot het fenomeen dat de begraaffunctie lange tijd de belangrijkste inkomsten bron voor de kerk was. Veel voorko mend op de zerken zijn naast namen en jaartallen vergankelijkheidssymbolen en opschriften die spreken van het geloof in God en het eeuwige leven. Merkwaar dig zijn (nu) taalvormen van een samenspraak met de overledene of een toespraak tot hem. ('Hier lig jij, Bernardus Rheneburgus, landmeter van Gouda, gemeentese cretaris en tevens een zeer ervaren chirurg', zo pende medisch doctor Bloncq in het Latijn neer voor de steenhouwer.) Naast grafstenen treft men in de kerk ook nog altaarstenen met wijdingskruisjes aan. Die altaarstenen, priestergaven en een grafsteen als die van Aryaen Volpertsz. uit 1554 met de tekst 'Bidt voor de zyele' zijn voorbeelden van objecten van RK- herkomst. In de 18de eeuw werd de spreuk afgekort tot BVDZ, tot ook dat door het protestantse kerkbestuur werd verboden. Zulke bestaande spreuken bleven dus wel in de kerk bewaard. Wat dat betreft was de Bataafse Revolutie van 1795 desastreu zer: die kostte de grafhorden en de meeste wapens op de stenen. De titel van het boekje is ontleend aan een strofe uit het gedicht van Nel Benschop, gemaakt bij de heringebruikneming van de kerk in 1980. Aanbevolen! Adri den Boer Hennie van Doider-de Wit, Mijn voeten lopen over oude stenen... Vier eeuwen begraven in de Sint Janskerk, Commissie behoud Gouda 's Sint Jan/stichting Goudse Sintjan, Gouda 2010, 36p., prijs 3,50

Schatkamer | 2010 | | pagina 19