De ingenieur Jan Schouten als student (ca 1883) 22 1 Adolphe Lecomte (1850-1921). Nederlands kunstenaar en docent aan de Polytechnische school te Delft, hij gaf les aan kunstschilders zoals Toorop, Tholen en Kamerlingh Onnes. Tot aan zijn overlij den werkte hij bij plateelbakkerij De Porceleyne Fles. In 1909 werd hij de eerste directeur van het museum Lambert van Meerten. Jan Louwrens Schouten werd op 14 december 1852 geboren te Gouw- sluis bij Alphen aan den Rijn. Na een veelzijdige vooropleiding studeerde hij af aan wat toen nog Polytechnische School werd genoemd (Techni sche Universiteit te Delft) als civiel en bouwkundig ingenieur. Hoewel Schouten al tij dens zijn studiejaren be lang stelde in vernieu wende kunst, was het Adolphe Lecomte1 die grote invloed zou uitoe fenen op de later door Schouten gekozen rich ting: de glaskunst. Niet alleen in Nederland, maar ook in vele andere Europese landen was in de laatste decennia van de 19de eeuw een bewe ging merkbaar die zocht naar nieuwe wegen in de kunstnijverheid. In Amsterdam werd in 1881 de Rijksschool voor Kunstnijverheid opgericht, en in 1904 de VANK (Vereniging voor Ambachts- en Nijverheidkunst). Doel van dergelijke instellingen was vernieuwing van de relatie kunst - handwerk - industrie. In 1893 was Schouten nog bezig met het in praktijk brengen van zijn bouwkundige opleiding. Met Lecomte bouwde hij een huis voor hun vriend Lambert van Meerten (1842-1902). Deze Delftse fabrikant verzamelde meubelen en gotische en renais- sance-architectuurfragmenten. Hij liet het huis bouwen om zijn verzameling zo gun stig mogelijk tot z'n recht te laten komen. Ondanks het neo-renaissance ornament draagt het gebouw al Berlage-achtige trekken.

Schatkamer | 2010 | | pagina 4