45 De cartografische collectie Bisdom van Vliet- Le Fèvre de Montigny Esther Verkaik en EHen Voerman De historische kaarten uit het bezit van de Stichting Museum Bisdom van Vliet te Haastrecht werden in maart 2010 in langdurig bruikleen genomen door het Streek archief Midden-Holland te Gouda. Een selectie van de kaarten en tekeningen uit de collectie Bisdom van Vliet-Le Fèvre de Montigny was van 15 april tot eind mei 2010 te zien in een tentoonstelling in het Streekarchief. Deze verrassende collectie kaarten en tekeningen was voor de museumbezoeker in Haastrecht voor een groot deel onzichtbaar, omdat hij opgeborgen was achter ge sloten deuren in muurkasten.1 Van 2003 tot en met 2008 werd in het kader van een basisregistratieproject de totale museumcollectie beschreven, gedigitaliseerd en van een inventarisnummer voorzien. Daarbij werd de nog altijd in opgerolde vorm be waarde collectie topografische kaarten nader beschouwd en er werd besloten om de mogelijkheden te onderzoeken om het materiaal elders onder te brengen. Er is con tact gezocht met het Streekarchief Midden-Holland, omdat in een archief de kaarten voor publiek toegankelijk en raadpleegbaar zijn. Bovendien wordt het kwetsbare materiaal hier in de meest optimale omstandigheden bewaard. Uniek is dat voor het eerst in de geschiedenis van Museum Bisdom van Vliet een deelcollectie elders is ondergebracht. Ter voorbereiding op de overdracht aan het Streekarchief is de collectie uitvoeriger beschreven. Daarbij zijn kaarten naar onderwerp gesorteerd, en deelkaarten bij el kaar gevoegd. In Museum Bisdom van Vliet blijft voor het publiek alles bij het oude. In de biblio theek blijft de ingelijste Hoogheemraadschapskaart van de Krimpenerwaard uit 1818 van Johannes Leupenius2 één wand sieren (zie de illustratie op pag. 46), ter wijl twee generale kaarten van de Lopikerwaard uit 1770 en 1771 en een Hoog heemraadschapskaart van Rijnland uit 1746 enkele andere wanden verfraaien. 1 Zie voor informatie en openingstijden: www.bisdomvanvliet.nl. 2 Voor deze kaart zie: 1 Leupenius, Kaart van het Hoogheemraadschap van de Krimpener waard 1683, inleiding door C.R. Schoute, Alphen aan den Rijn 1980. In de collectie Bisdom van Vliet-Le Fèvre de Montigny bevinden zich in totaal vier versies van deze kaart: een losbla dige versie uit 1755, een losbladige en een ingebonden versie uit 1792 en een ingelijst en ge kleurd exemplaar uit 1818. Aan het einde van de 19de eeuw kwam de collectie topografische kaarten bijeen door het huwelijk van Paulina Maria Bisdom van Vliet (1840-1923) en Johan Jacob Ie Fèvre de Montigny (1840-1881). Er ontstond een verzameling van zo'n 350 objec ten, die zeer gevarieerd is in onderwerp, maar ook in wijze van vervaardiging. Er zijn manuscriptkaarten, handgetekend in inkt en aquarel, gravures, wel of niet ingekleurd, en er zijn kleurenlithografieën.

Schatkamer | 2010 | | pagina 3