47 Hoogheemraadschaps-, rivier- en polderkaarten De verzameling Bisdom van Vliet-Le Fèvre de Montigny bestaat voornamelijk uit ge bruiksvoorwerpen en niet zozeer uit verzamelobjecten en omvat kaarten en teke ningen die vanaf het einde van de 18de tot het einde van de 19de eeuw zijn verwor ven. De collectie rust voor een belangrijk deel op twee pijlers. Aan de ene kant hadden leden van de familie Bisdom van Vliet belangrijke bestuurlijke functies in de Krimpenerwaard en waren actief als burgemeester van Haastrecht. Tevens waren leden van de familie grondbezitters en hadden ze ook als privépersonen belang bij goede kaarten uit de streek. Aan de andere kant zijn er kaarten aanwezig die dienden als studiemateriaal voor militaire en cartografische doeleinden, doordat leden van de familie Le Fèvre de Montigny dit soort functies uitoefenden. Johan Jacob was de kleinzoon van Gilles Johannes Ie Fèvre de Montigny (1765-1821), Kolonel-Ingenieur der Genie, en met name van zijn grootvader erfde Johan Jacob bijzonder kaartmateriaal, veelal in ma nuscript, waarop belangrijke gebeurtenissen uit de geschiedenis van de Lage Lan den zijn opgetekend. Van veel kaarten is te achterhalen waarom en door wie ze zijn gemaakt en waar voor ze zijn gebruikt. Dit maakt de collectie tot een belangrijk familiedocument. Om de samenstelling van de collectie uiteen te zetten is ervoor gekozen een globale indeling te maken in vier hoofdrubrieken: hoogheemraadschaps-, polder- en rivier- kaarten, militaire kaarten, ontwerptekeningen en buitenlandse kaarten. Deze inde ling is niet heel strikt genomen en met name de groep van militaire kaarten heeft veel overlap met andere kaarten. Naast de hierboven genoemde hoogheemraadschapskaarten bevinden zich belang rijke rivier- en polderkaarten uit het midden en eind van de 18de eeuw in de collec tie. De in kopergravure gedrukte polderkaarten betreffen gebieden rondom de Krimpenerwaard, de Zuidplas, polders rond Hazerswoude, maar ook van de Haar- lemmermeerpolder en van het ingepolderde gebied de Zype in Noord-Holland. En kele kaarten zijn met inkt bijgewerkt of voorzien van tekens, perceelnummers, na men, of andere (aan)tekeningen. Naast deze kaarten is er een serie kadastrale kaarten van Haastrecht, al dan niet met omringende polders. Deze kaarten hebben heel direct betrekking op de bezittingen van de familie Bisdom van Vliet. Het betreft gedrukte kaarten waarop in inkt aantekeningen zijn aangebracht, maar ook manu- scriptkaarten, eveneens veelvuldig voorzien van aantekeningen, met gegevens als perceelnummering en afmetingen. Waarschijnlijk zijn deze kaarten verzameld of gebruikt door de verschillende genera ties Bisdom die zitting hadden in het hoogheemraadschap van de Krimpenerwaard, en vanwege hun bestuurlijke functie als burgemeester. Het ambt van burgemeester van Haastrecht werd in de 18de en 19de eeuw vrijwel aansluitend van vader op zoon doorgegeven.

Schatkamer | 2010 | | pagina 5