48 Bolstra kreeg opdracht de Lek in kaart te brengen, omdat er grote behoefte was om de rivierbeddingen aan te passen en andere maatregelen te treffen om de rivier be ter beheersbaar te maken. 'Kaart van de Rivier de Lek met zijn uiterwaarden noorder en zuider dijken van de Merwede beneden Krimpen tot het schoor van Hagestein boven Vianen', Melchior Bolstra, uitgever Tirion, 1751-1765 Kopergravure op papier, 52,0 x 354,0 cm. (h x b), inventarisnummer BvV8731 De zogenaamde rivierkaarten in de collectie Bisdom van Vliet-Le Fèvre de Montigny geven voor een deel louter het verloop van de rivieren weer, maar op veel kaarten zijn ook militaire functies in het landschap weergegeven. Aangezien de rivieren en het gebruik van het water onlosmakelijk zijn verbonden met de militaire verdedi gingswerken van Nederland, is het duidelijk dat in de verzameling Bisdom van Vliet beide type kaarten aanwezig zijn. Immers, de regeling van het rivierenstelsel en de aanleg van de waterlinies met bijbehorende inundatieplannen waren zowel voor de militairen in de familie als voor de bestuurlijke functionarissen en grootgrondbezit ters van groot belang. Om binnen het gebied van de Krimpenerwaard te blijven, wordt hier een kaart van de rivier de Lek uitgelicht van de hand van Melchior Bolstra, landmeter van Rijnland vanaf 1731. Deze kopergravure is in 1765 uitgegeven in zeven bladen. In de collec tie bevindt zich een aan elkaar gezet exemplaar.3 3 P. van den Brink, 'In één opslag van het oog'. De Hollandse rivierkartografie en waterstaats- zorg in opkomst, 1725-1754, Alphen aan den Rijn 1998, p. 118 E R R R N G O O

Schatkamer | 2010 | | pagina 6