49 Naast de als kopergravure gedrukte kaarten zijn er verschillende manuscriptkaarten van riviervakken in de Krimpenerwaard, maar ook van uitmondingen van rivieren bij Zuid-Holland en Zeeland; rivier de Mark en Dintel, het Stoutersgat en de bedijking bij Middelharnis op Overflakkee. Kaarten van de Philipinnepolder in Zeeuws Vlaan deren (zie onderstaande afbeelding), de IJssel bij Kampen en de polder van Dren ten zijn zeer gedetailleerde en ingekleurde tekeningen van niet alleen het riviervak, maar ook de aanliggende polders met sloten en bijbehorende (inundatie)sluizen en dammen. Op de andere manuscriptkaarten is veelal het verloop van de rivier in pen getekend, met blauw gekleurde inundatiegebieden, en vaak informatie over stro mingen en rivierdieptes. Plan der stad en Casteel van Philippine met zyn omleggend polder land', (J.J. Le Fèvre de Montigny, gesigneerd. Manuscriptkaart in potlood en inkt op papier, ingekleurd, 37,9 x 71,7 cm. (h x b), inventarisnummer BvV8695 In deze periode ontwikkelde Bolstra met Johan Lulofs (inspecteur van de rivieren provincie Holland vanaf 1754) aanpassingsplannen in de rivierbedding om de rivier veiliger te maken en goed bevaarbaar te houden. Van de kaarten die hiervoor gete kend werden, zijn ook exemplaren in de collectie Bisdom van Vliet-Le Fèvre de Mon tigny aanwezig. Uit de 18de eeuw stamt ook een aantal als kopergravure gedrukte kaarten van de rivieren die in verbinding staan met de Lek, en ook is de problematiek rondom de beheersbaarheid van deze rivieren erop uitgebeeld; stroomopwaarts de voorgestel de aanpassingen van de rivieren rond het Pannerdens Kanaal in de Bijlandsewaard, meer stroomafwaarts de aanpassingen aan de Oude Maas.4 4 Van den Brink 1998, p. 127

Schatkamer | 2010 | | pagina 7