8 De heer advocaat F. van der Hoeve,12 capitijn van de compagnie van de Oosthaven, marscheerde voor met het roode vaandel (of zoo genaamde Bloedvlag daar reeds op zijn tijd van gemeld is - wel op den 19 september 1787) tot voor de Groenen- daal, daar gemelde compagnie [hjalte hielt (deeze compagnie is een quartier voor de andere 3 compagnien van 't Stadserf getrokke), tot dat de andere 3 compagnien ook waare gemarscheert tot op de Markt. De compagnie van de Gouwe met het oranie vaandel voor, de Westhaven met het blaauwe vaandel in het midden, de compagnie van de Markt met het witte vaandel is 't laats geplaats. Deeze 3 compagnien, gemarscheert hebbende tot voorbij het Harthuijs, marscheer de de heer capitijn Van der Hoeve met zijn compagnie de Wijdstraat in, de Gouwe langs tot voorbij 't leprooshuijs, de plaats alwaar de heere commissarisse met het jagt verwagt wierde. Eijndelijk, op den middag de klok een uur, kwam het jagt even buijte de Potter- spoort aan daar hun Edel Mogende in waare, welke hun met gemelde jagt liete brenge tot even binne de stad, de plaats alwaar hun Ed. Mogende verwagt [3r] wierde, zoo door de twee daartoe gereed staande koetse, de eene koets van de burgermeester De Meij, daar de twee heere commissarisse in geplaast wierde, en den andere koets van de heer balijue Frangois van Harencarspel Decker, in welke de secretaris van hun Ed. Mogende zich gevoegde heeft, alsmeede de in de wapen zijnde compagnie schutters, welke hunne Ed. Mogende met slaande trom en vlie gend vaandel wilde inhaale, alsmeede van eenige particuliere persoone, als Jan van As,13 koopman in hout, en de procureur Jan Boers J:Z:14 en Jan Swanenburg, kruij- denier, welke gekleed waare met bruijne jasse, en de heer zeecapitijn Pieter Smaa- sen,15 welke hun Ed. Mo. bij 't uijt jagt koome met toerijke van de regterhand heb- be verwelkoomt. Een defacement schutters vervoegde zich voor de koetse daar gemelde heere in ge- zeete waare; [met] twee statebooden16 naast de voorste koets. Naast de tweede koets, daar de heer secretaris in zat, ging hr. Jan van As aan de eene zijde, en aan den andere kant J: Boers J:Z:, en tusschen de twee agterste wiele de heer zeecapi tijn Pieter Smaasen. De compagnie stond in twee geleedere, daar hun Ed. Mogende heere met hunne koetse midde door reede, met de wagtmeester17 Barent van Ashoven, met een ont- bloote deege in de vuijst, voor. Daarop volgde de sersjant Jan van Ball met het ge melde dethacement schutters, voor de koetse geplaast, en wierde door de officiers met het vaandel en spontons18 gesallueerd. 12 Mr. Frederik van der Hoeve, advocaat, oprichter en leider van de Goudse Oranjesociëtei 13 Willem Jan van As. Hij komt in 1790 in de vroedschap. 14 Joan Boers, J.Z. Hij komt in 1788 in de vroedschap. 15 Pieter Smaasen. Hij komt in 1788 in de vroedschap. Hij vocht mee in de slag bij de Doggersbank. 16 Boden van de Staten van Holland en West-Friesland 17 Dit was een beroepsmilitair, in dienst van de schutterij. 18 Halve pieken

Schatkamer | 2011 | | pagina 10