17 Eenige luijde, en wel de twee grenadiers welke op hunne poste stonde voor het Harthuijs, welke die Ed. Mogente heer hebbe zien van 't rijtuijg koome, declareren dat hij beschonke was toe hij afstapte. [lOv] Op den middag, de klok 1 uure, een statebooden in de stad, dat van gevolg is gewees dat de heere commissarisse in den nademiddag, omstreeks van halv vier uure, vertrekke uijt de stad. De heer Meerens, welke in een franse wage, wierd ver- zeld door den gemelde heer advocaat Frederik van der Hoeve en de heere graaf Van Bentinck met deszelvs heer secreetaris, beide te paart, wierde verzeld door de heer collenel Van der Does, latende in hun logiment de twee koks. De schildwagt wierde weggenome, maar de gemelde vlag blijft, schoon hun Ed. Mogende vertrok- ke waaren, uijtsteeke tot den volgende maandag, den 3 maart. 'S morgen omtrend half neege wierd gemelde vlag binnegehaalt, edog maar voor een korte tijd, want op den middag te 1 uure komt de heer burgermeester Van den Hoeve in de stad, meedebrengende de tijding alsdat zijn hoogheid nog deeze dag na deeze stad zoude zende hoogdeszelvs gemelde heere commissarisse, om reeds het begonne werk verder af te doen en te volbrenge, zodat gemelde heer burger meester, welk nu heeft als expresse gedient, in persoon gemelde tijding aan de gemelde oraniesocitijd brengt. De heere commissarisse van gemelde socitijd, be- neevens derzelve leede, waare over gemelde tijding verheugt, en tot een blijk daar van word terstond de gemelde vlag weerder de socitijdkaamer uijtgestooke. Gemelde heer burgermeester geeft ook de verdere orders aan den castelijn van 't Harthuijs om alles in gereetheijd te brenge om de heere commissarisse af te wag- ten, [llr] zodat hun Ed. Mogende in den namiddag omtrent 3 uure alhier arriveerde in een koets met zes paarde bespanne en bevonde in het gemelde logiment alles in gereetheijd, de kamer geveegt, de stoele geplaast, de tafel gezet, het eete opgedist en het vuur aan 't brande, zodat hun Ed. Mogende zonder iets te vertoeve eerst de maaltijd hielde.35 Na de maaltijd stelde hun Ed. Mog. nodige ordres om de rust den volgende dag te bewaare en den commandant geordineert het geheele battalion in de wapenen te doen koome. Daarna werde de bode van de krijgsraad en die van de wagt voor hun Ed. Mo. geroepe en gelast aan de huijse van de schutters, die de vrijwillige nagt- wagte waarneeme, denzelfde avond en nagt nog aan te gaan zegge om dingsdag de 4 maart 's morgens de klok 10 uure te compareere op de Markt, ongewapent, deftig gekleed, om voor hun Ed. Mogende den nieuwen eed te doen, zodat dings dag den 4 maart het heele battaljon om 9 uur reeds op het Marktveld in de wapene stond en de plaats tusschen 't Harthuijs en het stadhuijs afzette en een vrije door- passagie laate voor hun Ed. Mo. die om half tien uijt hun logiment door passeerde na het stadhuijs. Om tien uure zijn de vier companion schutters op de Markt, benevens de heere van den krijgsraad vergaderd, [llv] en wel in dezer voege: op ijeder hoeck van de Markt een compagnie. De officiers en sersjante zich ijder bij zijn compagnie ver voegd hebbende, werd den trom geslage van de compagnie van de Markt. 35 De auteur van dit Dagverhaal is onbekend. Gezien zijn kennis van de details die hier worden ver meld, zou het kolonel Adriaan Jacob van der Does geweest kunnen zijn. Handschriftvergelijking sluit dit echter uit.

Schatkamer | 2011 | | pagina 19