18 De schutters benevens derzelver officiers van gemelde companie loopen op 't geluijt van 't slaan op den trom alle na het Harthuijs. Aldaar wierde de schutters van hun ne officiers tot hunne pligt in het doen van den eed aangeport en tegelijk vermaand alle bescheijdendheijd en verschuldigde eerbied voor de afgezante van zijn hooghe- ijd te betoone, zodat gemelde compagnie zonder eene goede ordre maar al een woeste hoop graauw onder gelijde van hunne officiere uijt het Harthuijs geloope na het stadhuijs. Aldaar werd de gemelde heele companie tegelijk binne geroepe. En het formulier [van] den nieuwe eed de burgerij voorgeleeze. Het formulier van den eed kan men zien in de publicatie welke den 3 maart 1788 bij zijn hoogheijt is ge daan, en gepubliceert den 16 jan. 1789.36 De burgerij, eenigsints merkende dat zij misleijd wierde, declaareerde aan hun Ed. Mogende den nieuwe eed niet te wille doen zonders alvoorens te weete wie hunne regeerder zijn, zodat van gemelde compagnie omtrent 30 burgers voor staat en stadhouder den eed deede, zooals deeze hun hebbe gedeclaareerd, en 't restand van gemelde compagnie hebbe den eed in 't geheel gewijgerd. Daarop is gevolgd die van de Oosthaven, maar deeze compagnie luijsterde niet eens na 't slaan op den trom. In plaats [12r] hunne officiere en onderofficiere te volgen, liep een ijder na zijn huijs en wilde zich niet verwaardige voor hun Ed. Mo gende te compareere. De companie van de Westhaven koome wel op het tromslag bij malkande en loope hunne officiers na tot in 't Harthuijs en wierde daar op 't sterkst vermaand tot hun pligt en trokke evenals die van de compagnie van de Markt na 't stadhuijs. Het formulier van den eed voorgeleezen zijnde, wierd die om gemelde reede ook van deeze companie gewijgerd. De compagnie van de Gouwe is evenreedig met die van de Markt en Westhaven, zodat omtrent 70 schutters den eed voor staat en den stadhouder hebbe gedaan. Hun Ed. Mogende, hier meede zich zien teleurgesteld, laten de burgerij versoeke den volgende dag weeder te compareere; dat dan de burgerij zoude weeten, wie dat in de regeering is, zoodat de opgeroepe ongewapende schutterij in den namiddag om 4 uure van de Markt ging. Heel onvergenoegt, het in den eed neeme van de schutterij mislukt, hebbe hun Ed. Mogende de regeering in den eed genome, zoveel als er van de leede preesent waare, die na het doen van den eed geschijde zijn om half vijf uure. Hun Ed. Mogende ontmoete in dat werk eenige tegenstand van de leede van de oranjesocitijd, maar vonde egter goed daarmeede voort te gaan, zodat de klok 5 uure de stadhuijsklok begon te kleppe [12v] over eene kant, den tijd van een quar tier uur; intusschen dat de Markt vol nieuwsgierig volk wierd, 't welk uijt alle hoeke te voorschijn komt daarnatoe loope, werde op de baali gelegt vijf groene kusse, daar hun Ed. Mogende zich voor plaaststen met hun secreetaris in het midde. 't Eerste werk, dat hun Ed. Mogende voor de baalie verrigte, is dat ijder een kusse neemt van de baalie en werpe dat teegen den grond; vervolgens plaaste de heer se cretaris zich in 't midden en publiceerde de publicatie van zijn doorligtige hooghijd af.37 36 Zie: SAMH, AC 01, OAG 323, Publicatieboeken, 3 maart 1788, en gepubliceerd 16 januari 1789. 37 Zie: SAMH, AC 01, OAG 323, Publicatieboeken, 3 maart 1788, en gepubliceerd 16 januari 1789.

Schatkamer | 2011 | | pagina 20