19 Dat in alle stilte is geschied en dat te verwonderen is, dat den gewoone galm van: Hoeze, Oranie boven en dergelijke niet word gehoort. Egter raakte de smalle ge meente door hunne onvreedendheijd aan 't morre teegen hun Ed. Mog. over de aanstelling van de nieuwen regeering, willende andere regente hebbe na hun ge- noege. De leede van gemelde oraniesocitijd, deeze avond vergaderd zijnde, benoeme uijt 't midden van hun een commissie [om] na zijn hoogheijt te zende. Intusschen wierd den stadsdrukker door verscheijden troepe gemeen volk, alsook door de leede van gemelde oranjesocitijd, verboode het drukke en verkoope van gemelde publicatie, in vertrouwe zijnde, dat de gemelde commissie, die dezelve nagt te 12 uure na Den Haag reede, bij zijn hoogheid zooveel zoude bewerke, dat er heere zoude worde in de regeering gesteld, die na hun genoege waare. Maar omdat zijn hoogheid zulks aan hoogdeszelf heere commissarisse [13r] heeft overge- late, konde hij zich met deeze baggetelle niet inlaate. De hoogdeszelfs heere com missarisse moeste met hun werk maar voortgaan, was het antwoord dat de gemel de commissie meedebragt bij hun terugkomst in Gouda. Woensdag den 5 maart, 's morgens te 9 uure, kwam het heele battaljon in de wapenen gelijk zo op den voorigen dag. Om tien uure ginge hunne Ed. Mogende na het stadhuijs om hunne saake met de schutterij verder af te doen en diegeene, die den dag te voore den nieuwen eed hebbe gewijgerd, nu opnieuw den nieuwe eed met belofte en gepaart met drijgemente af te perse. Maar uijt hoofde dat de meeste van de schutterij zich niet hebbe verwaardig om voor hun Ed. Mogende te compareere, en diegeene die compareerde volstrekt wijgerde den nieuwe regering te respecteere om reedenen dat er patriotte, dat er getekende patriotte38 bij zijn, en brenge tegelijk den graaf Van Bentinck onder het oog, dat hij het is geweest, die in voorige tijd de burgerij teegens de oude regering heeft opge stookt, dat hij de socitijd heeft verzeeker, dat zijn hoogheid de patriotte zoude uijtroejen. De heer advocaat Frederik van der Hoeve, die als capitijn van de schutterij in de kamer zit, vraagde: Wie is er een patriot? Dat een van de schutters beantwoord en zeijd: Jongbloed,39 dat is een geteekende™ Den gemelde advocaat behielp zich met te zegge: Toen Jongbloed geteekent heeft, was hij dronke, anders zoude hij het niet gedaan hebbe. 't Antwoord op zoo een uijtvlugt was gereet, van: [13v] Als ik dronke kwaad doe en ik val in den schout zijn hande, dan moet ik het nugteren betaale. 38 Een getekende wil zeggen dat die het Dankadres aan de Staten van Holland van oktober 1786 getekend had. Dat gold als sterk antistadhouderlijk; de Staten werden geprezen voor tegen de prins genomen maatregelen. 39 Hier wordt bedoeld Mr. Jeronimus (Jan) van Bassen Jongbloed. Hij was vaandrig van de compag nie van de Gouwe in 1787, en lid van de Patriottische Sociëteit in 1785-1787, maar hij komt al in 1788 in de vroedschap. Dit is wellicht de reden dat Van der Hoeve hem in bescherming neemt. Van Bassen Jongbloed overleed in 1789. 40 Dat is een geteekende. zie de verklaring hierboven in voetnoot 38.

Schatkamer | 2011 | | pagina 21