20 De graaf Van Bentinck zeijde, dat zijn hoogheid nu die magt hadde om heere na deszelfs goedvinde aan te zette. De burgers wierde hoe langer hoe meer te on vroede en declareerden, als zijn hoogheid patriotte opnieuw in de regering stelde, dat dan de oude regering beeter was als de nieuwe is; dat zij dan liever hunne oude regente weeder in hunne posten hersteld zien, zoodat hun Ed. Mogende hun werk met de schutterij vrugteloos is afgeloope. Vraagde na verscheijde luijde die hun sterk hadde uijtgelate hunne naame te wee- te, die ook werde opgeteekent. Hun Ed. Mogende, ziende dat alle poginge vrugte loos waare, resolveerde de sleutels van de stadspoorte provisioneel bij nagt te late beruste bij de poortiers van dezelve poort, en de militaare wierde geordineerd bij het oopene en sluijte van de poorte daarbij te assisteere, en daarvoor te geniete dezelve voordeele die de schutterij na besloote wagt bij 't openen van de poort daarvoor genoote, en de vrijwilge schutters werde geene nagtwagte verder toegela- te en de schutterij gedissolveerd verklaart. In den nademiddag zijn hun Ed. Mo. vertrokke; alzo deeze dag den gemelde vlag niet is uijt geweest, zo wierd die nog opgerold uijt een van de vengsterraame ge- stooke bij het ingaan van hun Ed. Mo. in de koets en zo weeder ingehaalt. Niemand van de leede van gemelde oraniesocitijd is er geweest, die voor hun Ed. Mo gende [14r] bij deszelfs vertrek uijt deeze stad de hoed afneemt, maar wierde gesta dig door hunne eerste vriende uijtgejouijt, nageschreeuwt en geschelde voor stinken de honde en bedriegers en al wat meer van dat zoort van volkie bedagt kan worde.41 's Avonds wierd het stadhuijs gesloote en een granadier op de balie op schildwagt gesteld te tijd die anders de schutterij waakte. Alzo 't vooruijtzicht tot een spoedig herstel van een nieuwe schutterij veraf is, zo Hete de regeering den volgende dag, den donderdag den 6 maart, het stadhuijs verzien met een schel, dienen tot gemak van de bode, laate maake neevens de balie, om des morgens door de aldaar staan de schildwag te worde opgewekt om de poortklok te luijde en de deur, die van bin- ne gesloote wierd, te oopene. Op zaturdag den 8 maart, de verjaardag van zijn hoogheijd, was een dag van vreugde, die begonne is 's morgens om 8 uure met luijde van klokke, dat beurtlings verwisseld wierd met het speelwerk, tot 's avonds te 7 uure. Om 8 uure moeste alle de huijse verligt zijn. De toore was verligt met lantaarns, het stadhuijs met kaarse en de socitijdkamer was ook [verlicht]. Aan de verlepte eerepoort [waren] gemaakt 3 sassinette, verbeeldende aan de reg- ter zijde de geregtigheijd en aan de linker zijde de voorzigtigheijd, en boven den ingang verbeeldende de liefde, daaragter ligt brande. Ook wierd de kaamer van buijte aan de cosijne, beneevens het hart, met lampions verligt. Ook hielde de leede van de socitijd die avond een groote maaitijd, op welke ook na den maaltijd allerlij masca- rades gemaak wierde. Ook heeft in de ulliminatie uijtgemunt de heer burgermeester Metelerkamp, welk huijs verligt was met wel 800 lampions van allerlij kleure. 41 In de marge staat in potlood een losse opmerking gekrabbeld. Waarschijnlijk betreft het een aan tekening van Van Hattum, gemaakt in de jaren 30 van de twintigste eeuw, want het is een zin die ook in haar boek voorkomt, en wel op pagina 116, midden: "Zoo vertrokken de commissarissen; de verlangde remotie was volbracht, maar geen der partijen was voldaan en de commissarissen waren zeer ontevreden." Van Hattum, De patriotten te Gouda (Purmerend 1934), 116

Schatkamer | 2011 | | pagina 22