21 Alsook de medisch42 dr. De Moor met uijtmuntende decoraties, welke reeds tevoore daartoe vervaardigt waare door den vaantjesmaaker Go: Muijt. De gemelde heer dr. De Moor gaf ook aan de kindere van het aalmoesniershuijs en 't weeshuijs een pragtig festijn, en wierde deeze dag met wijn beschonke, en elk kind kreeg op zijn roemer een oranie appel. In den maand van april43 hebbe de ruijters de stad verlaate en den rust wierd van die tijd af aan de soldaaten toevertrouwt. In 't begin van [de maand] mije wierd een begin gemaakt met het afneeme van een eed op de con[s]titutie44 en daartoe opgeroepe eerst alle de groote officiante, ver volgens diegeene die in klijnder bediening gesteld waaren. Daarna de wijkmeesters, vuurschouwers en de gildens, en ook alle die eenige admisse hadde, zoodat zelf de vrouwspersoone jong [14v] of oud, zijnde in een gilde of hebbende een admis of turftonstersplaats, daarvan niet verschoont bleeve, al was 't dat zulke mensche den eed niet verstonde.Hoe dat er met gemelde eed wierd de spot gedreeve kan worde opgemerkt, want sommige luijde tot vier a vijf maale toe wierde geroepe tot het doen van gemelde eed, of om bij den gedaane eed te prestere of persisteere, zoo- als het genoemt wierd. Nogthans bleef de stad nog in rust tot op dingsdag den 9 julij, als des avonds begraaven wierd het lijk van de heer oud-burgermeester Vin cent van Eijck.45 Zijn Wel Ed. Gestr. was in zijn leeftijd het patriottismus toegedaan. Uit die hoofde was het dom gemeen sterk op gemelde verbitterd. De eerste toeleg is geweest het gemelde lijk van den baar te werpe in 't waater, maar zulk wierd door de goede ordres en de vigalantie van de militaare belet, en op den gewoonen wijs van de buure gedrage voorbij 't stadhuijs, alwaar de militaare den tijd dat de buure ruste met gepreesenteerd geweer stonde. En werd verder het lijk gebragt in de Jans Kerk, zonder dat er eennig molest daaraan konde worde toegebragt. Het gemeen volkie, hun voorneeme mislukt ziende, moeste het de lijkstatie [15r] boete, zodat die, niet zonder gevaar om van 't gemeen mishandeld te worde, konde in het sterfhuijs koome, dat egter nog geschiede door behulp van de militaare. De groote hoop volk na huijs zijnde, marscheerde de militaare ook na hunne hooft- wag, maar voor een korte tijd eenige voornaame belhamels bleeve staan wagte voor het sterfhuijs om eenige mensche, die op de begravenis waare, te wagte, om in 't na huijs gaan te mishandele. Dat ongelukkig is te beurt gevalle aan de heer notaris Willem van der Wagt,46 die, in het uijt sterfhuijs koome, door den gemelde Pieter Smaaling wierd een slag op de hersens toegebragt en vervolgens omver gestoote. Echter wierd gemelde heer door een die daar bij staande weeder op de beenne geholpe en geraakte met veel moeij- te bij zijn vrouws moeder, de derde wooning van 't gemelde sterfhuijs, in huijs. 42 Moeilijk leesbaar woord. Waarschijnlijk toch: medisch. Hier wordt dan bedoeld dr. Bartholomeus Hermanus de Moor, een medisch dokter (arts), en een broer van mr. Gualtherus de Moor, lid van de vroedschap sinds 1748. 43 De maand april 1788 44 Ongetwijfeld zal hier zijn bedoeld het woord: "constitutie". 45 Overleden op 2 juli 1788 46 Een belangrijke patriot. Notaris Willem van der Wagt was lid van de Patriottische Sociëteit ge weest, en was in juni 1787 tot burgergeconstitueerde verkozen. Veel van de patriotse rekesten wa ren door hem geschreven.

Schatkamer | 2011 | | pagina 23