22 Om half drie in den agtermiddag was het magistraat. Het gemeene volkie quam in meenigte na 't stadhuijs. Daar wierde eijssche gedaan dat den gevange moest wor de losgelaate, alsook nog een die deeze middag met adsistentie van de militaare is op de poort gebragt, welke eijsch van de magistraat wierd ingewilligt. Het gerecht ging na de gevangepoort en laten den gevange los. De heer burgermeester dr. Al bert Verrijst gaf aan den gevange nog een drink penninge om [16r] na huijs te gaan, zo dat om 5 uure de gevange wierde losgelaate onder een ijselijk leevee en geschreeuw van: Hoezee, Oranie boove en vervolgens in triumph thuijs gebragt, dat niet wijnig den moed deedt aanwakkeren om meerder ongereegeldheede te pleege. Intusschen dat de gevangene wierde losgelate quam den gemelde heer notaris W: van der Wagt met zijn familie klerk op den Tiendeweg om na zijn tuijn te gaan, leggende in de Bagijnenkade, en werd daar in 't voorbij passeere door het aldaar saamgerot gemeen uijtgescholde tot buijte de Tiendewegspoort, alwaar den gemel de heer en gezelschap door het gemeen werd aangevalle. De clerk had de onvoor- sigtigheid om uijt de zak te hale een kleijn sakpistooltje en het weg te werpe, dog egter op de Fluwelensingel in 't gras van 't gemeen wierd opgesogt, daardoor de woede veel heeviger werd. Het gemeen, hun quaadaardig voorneeme niet ten uijtvoer kunnende brenge, gooijje eenige steene in de glase om aan den gang te raake. Ook wierde er nog eennige ruijte aan stuk gesmeete bij de heer Wobma,47 egter werd het een en an der heel spoedig door het patrouilleere van de militare gestuijt en alles weder in stil te geraakte, tot zondagavond den 14 julij als in zeeker huijs in den Lange Willem- steeg een bruijlof wierd gehoude daar ruusie ontstaat. Een Schoonhovenaar genaamt Hartman,48 woonende op den hoek van gemelde steeg op den Raam, uijt vrees omdat [15v] gemelde Hartman een patriot was, de glase zoude worde ingesmeete, ofte andere onaangenaamheede door de in questie zijnde bruijlofgaste zoude worde aangedaan, loop in haas na den heer bailliuw Frangois van Harencarspel Decker en versoekt om adsistentie. Den bailliuw, bij de hand zijnde, gaat zelf met de dienaars van de justitie na den gemelde steeg om de attroupeeringe te belette en 't volk weg te drijve. Een die zich onwillig toonde om van de straat te gaan, werd door de dienders gegreepe en op den gevangepoort gebragt. Het gemeen hierover raakte weeder aan 't mokke, dat den volgende dag, maandag den 15 julij, op den middag, in een woede uijtbarst. De heer JJ. van Weede49 wierd door den gemelde P. Smaaling om 1 uure op de Markt allerbrutaalst bejeegent en veel insolentie aangedaan, zodat gemelde JJ. van Weede zich ad- dresseerde bij de stedehouder. Intusschen raakte den gemelde Piet Smaaling van de Markt en deeze saak was van geen verder gevolg. 47 Samuel Gideon Wobma, in de vroedschap sinds 1784 48 Deze persoon zou kunnen zijn Jacobus Hartman, geen lid van de Patriottische Sociëteit, maar wel van het vrijkorps. Dit is niet geheel met zekerheid te zeggen, want de bron noemt geen voornaam, alleen de achternaam. 49 Jacob Justus van Weede, een fabriqueur, en lid van de voormalige Patriottische Sociëteit

Schatkamer | 2011 | | pagina 24