23 De gemelde heer W: van der Wagt had zig door de vlugt gered in seekere tuijn op gemelde singel, daar gemelde door het gemeen wel werd gezogt maar niet wierd gevonde, alhoewel hij voor hunne ooge bloodt stond, daar hij dien dag en daarop volgende nagt tot dingsdag na de middag heeft doorgebragt, als gemelde door een wage daar wierd gehaalt en heeft zoo de stad verlate op ordere van de regering, omdat de stad volgens hun voorgeven door hem niet meer zoude worde gealar- meert, en hebbe 't jaar daarna het notarisamp hem ook afgenome,50 zodat den ge melde de enigste is geweest in zijn beroep benadeeld is geworde.51 En de daamens keerde weeder na de stad en vlugte in de Doelen daar die zig vijlig vonde. De clerk Swanenburg52 werd gevonde, meede in seekere tuijn gevlugt op gemelde singel, door den baliuw en geadsisteerd door de militaare commande daaruijt gehaalt en op stadhuijs in verseekering gebragt. Om reede dat gemelde clerq Swanenburg verschrikt en ontsteld was, heef de heer baliuw in 't voorbijpas- seere aangeschelt bij de heer burgm. Van der Hoeve. De deur ilico53 wierd geopent, versogt de heer baliuw voor gemelde Swanenburg een glas bier, maar 't antwoord van de monvrouw is: Ik heb voor zu/k een geen glas bier over, waarop de heer Ba liuw, weggaande, tegen gemelde Swanenburg zijde: Volgt maar ik zal uw wel spoe dig wat bezorge. En marsheerde verder na 't stadhuijs in de gijzelkaamaer, daar hij twee dage gezeete heeft en vervolgens wierd hem de stad verboode. [16v] Het gemelde sakpistooltie werd door Jan Janse54 met triumph, onder een ijse lijk leeve en geschreeuw van: Hoezee, door de stad omgedrage en aan een groote meenigte van dat zoort van volkie vertoont. De gemelde Pieter Smaaling liep met een blank mes in de mond met een meenigte graauw agter zich, schreewende al de patriote te zulle om 't leeve brenge. Sulk geschiede op de Markt voor 't stadhuijs, daar de militaare in 't geweer stonde, die ook allerlij schemp- en scheldwoorde van dat volkie moete afwagte en meenig- maal wierde uijtgetard, zonder zich teegen het canalje te durve versette, want het gemeen van de heere van de regeering wierde in hun doen ondersteund. Teegens den avond quame eennige burger en wel Andries Hoes,55 met nog eenige andere, wierde buijten den Tiendewegspoort van 't gemeen mishandeld en met drek en steene gegooijd, zodat den gemelde A: Hoes met veel gevaar gevlugt is in een huijs in de Stoofsteeg, daar gemelde wierd afgehaalt door een commande mili taare. Egter raakte het teegen den avond in stilte, met een klijne vrolijkheijd die nagt langs de straate te vertone, door danse en singe van allerlij oproerdientjes.56 50 Dit gebeurde via een resolutie van de burgemeesters, genomen op 20 januari 1789. 51 Pas met de omwenteling van 1795 kon hij, in zijn ambt hersteld, terugkeren. Nieuwe Nededand- sche Jaarboeken, februari 1795, 992 52 Pieter Zwanenburg. Betreft waarschijnlijk de zoon van Pieter Zwanenburg die woonde op de Oosthaven, een glazenmaker. Vader Zwanenburg (of Swanenburg) was lid geweest van de Patriot tische Sociëteit. Pieter, op 22 maart 1769 in de St. Janskerk gedoopt, was in juli 1788 dus negen tien jaar oud. Hij stond niet op de ledenlijst. 53 Ilico terstond, op staande voet (Latijn). 54 Het is niet duidelijk wie hier precies wordt bedoeld. De naam "Jan Janse" komt, in verschillende vormen van spelling, drie keer voor op de ledenlijst van de Goudse Oranjesociëteit. 55 Andries Hoes, chirurgijn, lid van de Patriottische Sociëteit 55 Oproerige liedjes, deuntjes

Schatkamer | 2011 | | pagina 25