26 [19r] Edog 't was hier nog niet meede gedaan, 't gemeen ziende dat zij hier mis- slaagte, loope in een groote meenigte na het huijs van den Wel Ed. Gr. heer oud- baliuw C: N: Plemper van Bree, die meede betigt wierd van gehijme corespondentie met de Amsteldamse patriotte,64 wierde vier ruijte aan stuk gesmeete, daar deese nagt meede eijndigde. Des andere dag, donderdag den 11 september smorgens, wierd weeder een leuge verzonne, den gemeene man wijsgemaakt dat er eenige kiste met geweere alhier geariveerd zijn, en aan het huijs van de gemelde Wel Ed. Gr. heer C: N: Plemper van Bree, en in de nademiddag stonde gevolgt te worde door nog twee andere kiste met geweere, om den volgende nag te worde uijtgedeeld aan de patriotte, die zich daarmeede niet alleen zoude hebbe verdeedig, maar zelf de prinseluijde daarmeede onverwagt aan valle, en als 't mogelijk was die in deeze stad te onder te brenge. De heere commisarisse van gemelde oraniesocitijd liete zulks door hunne boode aan de leede van gemelde socitijd al vroeg in den morge aanzegge, daar bij voegende om zich ook te moete wapene, en deeze dag gewapent te moete koome in hunne soci tijd om, als er onverhoopt iets met gemelde patriotte mogt gebeure, dan ook gereet te zijn om zich te kunne verweere. Zooals er op den middag ook al eenig oraniesoci- tijds leede, gewapent met een pistool en sabel onder hunne rok, langs de straate liepe. [19v] Eijndelijk, smiddag te twaalf uure, raakt in een oogenblik de heele stad in op roer door den gemelde Pieter Smaaling, die gezien heeft dat de lutersch predicant Jan Roosendaal, staande op de stoep met Cornelis van Leeuwen65 te praate, wierde door gemelde Pieter Smaaling aangevalle met vloeke en scheldwoorde. De gemelde predicant en Cor. van Leeuwen, zulks verdriete, gaan in huijs en sluijte de deur toe. Den gemelde Pieter Smaaling, alleen staande, vloekte, schelde op de patriotte langs de straat, en schreeuwde uijt dat de patriotte bij gemelde predicant bijeen vergaarde. Het gemeen, dat hoerende, rotte bijeen en omsingelde 't gemelde huijs. De militaare werd daarvan kennis gegeven, daar direct een commande soldate op af marscheert, en 't gemeen met slaan met de geweere uijt malkander werd ge- jaagt, daardoor eenige door gequest raakte, en andere van de oproermaakers wier de op de vlugt gedreeve. 64 De grond voor dit gerucht was waarschijnlijk het feit dat Plemper van Bree enige maanden daar voor, in maart, een bundel correspondentie had gepubliceerd (gedrukt te Amsterdam!) over de pe riode september 1787 - maart 1788, onder de titel: Eenige brieven en stukken. Het woord "gehijm" slaat waarschijnlijk op het feit dat de bundel alleen bedoeld was om verspreid te worden onder de voormalige medestanders van Plemper van Bree, de patriotten dus, en dus niet voor de verkoop was bedoeld. Maar blijkbaar hadden de tegenstanders toch weet gekregen van deze privé- publicatie. Was dus Plemper van Bree, zal het gerucht zijn geweest, bezig om geheime patriotse correspondentie uit Amsterdam onder zijn voormalige medestanders te verspreiden? Met welk doel? Het tekende de hysterische, sterk anti-patriotse stemming die er in de stad hing. SAMH, AC 192, Librije Gouda, 1139 D 151 65 Cornelis van Leeuwen, een pijpenmakersbaas, was niet alleen lid geweest van de Patriottische Sociëteit, maar ook van het vrijkorps, met de rang van kapitein. Bij de aanhouding van prinses Wil helmina speelde hij een belangrijke rol. Ook de lutherse predikant Jan Roosendaal was lid van de Patriottische Sociëteit geweest.

Schatkamer | 2011 | | pagina 28