29 Alhoewel de gemelde heer burgermeester deeze tijd een wijnig onpasselijk was en nog vermoeijt van de voorige dag, moest egter nog deeze nagt uijt den slaap op staan om deeze commissie hun eijsschen te hoore, die gemelde heer bur.m. met alle vriendelijkheijd beantwoorde aan gemelde eijschen niet te kunne accordeere om reede dat de heer burm. F: de Meij de sleutels van de stads geweerkaamer in bewaaring hadde. Die heer, uijt de stad zijnde, geen mogelijkheijd is om aan die sleutels te koome, zoodat deeze commissie vrugteloos afliep, hoewel de sleutels van gemelde geweerkaamer uijt voorzorg van de regeering was overgegeven om die te bewaare, met de sleutels van de stadspoorte, aan de commandant van de militaire. Het gestadig patroileere van de militaire belette dat er anders geen attroupeeringe konde plaats hebbe als alleen op de Markt, daar alles in volle beweeging bleef tot snagts om 1 uure, toen eenige leede van gemelde oraniesocitijd 't moede wierd daar te staan zonder iets uijt te regte, met geweer en verdere wapenrusting aan, vloekende op de soldate en patrfijotte na hun huijs gaande. Jongens en wijven die, met zant en keijsteene gewapen stonde op de straat en in stoepe, dat ziende, laten ook hunne drift sakke en gaande na huijs, met agterlate van al hunne bagagi van zant en kijsteene, daar [22v] de stoepe van de huijse op de Markt met hoope meede versien waare en de straate van berooft zijn. Nogthans wierd deeze nagt nog eenig molest gedaan. Aan het huijs van den oud- baliuw C: N: Plemper van Bree wierd de knop uijt de voordeur gebrook en bij A: Carlier68 geweld gemaakt om de plundere, dat egter door gemelde Willem de Lan ge69 nog in tijds wierd gestuijt, alhoewel de gemelde W: de Lange zich aan publicq geweld en plundering heeft schuldig gemaakt bij ander gelegentheijt.70 Gelukkig is deeze nagt zonder verder bloedvergiete doorgebragt, want alles tot eene bloedige actie geschikt scheen: de militaire stonde met scherp gelade geweere voor het stadhuijs en hunne hooftwagt; de leede van de oraniesocitijd voor 't Hart- huijs, meede gewapent; de jongen en wijve op de straat en in stoepen te wagte wie van deeze partijje de eerste aanval zoude doen. De leede van de gemelde oranieso citijd deede zowel rondens door de stad als de militaere patroilies, maar wagte zich naauw de militaire niet te recontreere. De volgende morge, vrijdag den 12 september, was het stil, zonder volk op de straate. De fabrieke[meesters] gaven terstond ordre tot het make van de straat, die er aller despraat uitzag, daar al vroeg in den morge aan [23r] begonne wierd. Deese morge, de achtb. heere van de magistraat vergaderd zijnde, quame daar voor een commissie van gemelde oraniesocitijd en eijschte, om de stad in rust te hebbe, dat om gemelde beschuldiging] de eerwaarde heer Roosendaal en de wel ed. gestr. heer C: N: Plemper van Bree en Corn, van Leeuwen met Arnout Carlier zoude worde gevange genoome en op de poort gezet. Dog deeze eijsch wierd door de heere van de magistraat gewijgert daar aan te voldoen. 68 Aarnout Carlier, pijpenmakersbaas op de Noordzijde van de Gouwe, en zowel lid van de Patriotti sche Sociëteit als van het vrijkorps 69 Willem de Lange, wagenverhuurder en voerman, wonende Veerstal, lid van de Oranjesociëteit 70 Inderdaad behoorde Willem de Lange in september 1787 nog tot de plunderaars. Nu bleek hij gematigder.

Schatkamer | 2011 | | pagina 31