31 De volgende dag, den 17 september, zijnde Goudaas gedenkdag,78 smorgens vroeg, wierd gemelde, met wapens geschilderde vlag, uijt een der vengstere gestooke [25v] van de solder naaste gemelde sositijdkamer, met nog een vlag en wimpel van drie kleuren uijt het dak boven het driekant of 8ste stuk van gemelde decoratie. 75 76 Tl 78 Hier wordt bedoeld "houten". Hier wordt bedoeld "vertoont". Hier wordt bedoeld "het alziend oog". Dat wil zeggen, één jaar na de orangistische contrarevolutie van 17 september 1787. Aan de voete van de maagt legt een hond, verbeeld de waakzaamheijt. Op de grond, daar het marmer geplaast is, ziet men de nijt, met een houd75 en ijsere [handboom] voorzien, 't Gevaarte, willende ondermijne, een Romijn haar aanval lende, wert haar ter needer, waarbij zich ook de leeuw met 7 pijle vertoont. Van onder stond te leeze: de godsdiens door de zon bestraalt aan alle kant steld oranies vorst 't orakel blad in hant [24v] 5 Stuk, naast het derde, was een groot schilderij, daar op zich vertoonde meede een marmer gevaarte. Op hetzelve is zijn hoogheijd, in 't harnas gekleed, met een mantel omhangen, verbeeld. Naast zijn hoogheijd ziet men de hollandse maagt. Een engel in de wolke een snoer vast [houdende] waaraan zijn hoogheijd en de maagt tesaame verbonde zijn. Aan de voete van de maagt ziet men de leeuw met 7 pijlen. De maagt legt haar linker arm op de linker schouder van zijn hooghe ijd. Haar regter hand rust op den leeuw. Tegen het gevaarte zit een staadige vrouw met een sluijjer omhangen, verbeeldende godvrugt. Op de grond ziet men weeder de neijt in een geweldige sterke houding. Met een brandende fakkel en ijsere hant- boom tragte het gevaarte te doen springe of omver te werpe. Uijt de wolke word door een vrouw, de eendracht verbeeld, needer te daale, hou dende in haare eene hand den hoorn des overvloeds, en met den andere den blik sem op het monster de nijt neederwerpende, waarbij zig ook den arent en tijger, in een fire houding, de nijt tegenstand biedende, vertoornt.76 Onder stond te leeze: vervloekte tweedracht hels gedrocht van elk gedoemt zo lang 't gemeenebest op Willems bijstand roemt [25r] 6 Stuk, op de een hoek, de voorsigtigheijd. 7 Stuk, op den ander hoek, de getrouwheijd. 8 Stuk boven. Boven de hoeke van het meddelste pinant gaat een driekant op, waarin het alzient hoog,77 met engelen omgeeven, verbeeld word. De straale vers- prijde zig over het meddelste schilderij waarop de alliantie verbeeld word. Boven het driekant is 9 Stuk geplaast. Is een vierkant schilderij, verbeeldende de koning van Pruisen te paart, alzo het beeltenis van den koning van Pruisen door de leede van gemelde oraniesocitijd geplaast is booven het alziend oog, wierd aange- merk dat hij in deeze tijd met den prins van oranie boven het operweezen geeert en gediend wierd. Het 10 en 11 Stuk zijn twee vaase of potte die op de hoeke van de naast elkander staande schilderijje geplaats wierde.

Schatkamer | 2011 | | pagina 33