32 Smiddags vergaderde de socitijdsleede ten twee uure. Na de middag liet zich uijt de gemelde socitijd een blasende trompetter hoore, juijst het selfde uur daar een jaar tevoore door Abraham van der Bruggen, in ons voorige reeds gemeld, de glaase 't eerst van buijte in de vaderlandse socitijd wierde aan stuk geslage, als een voorlo per van de daarop gevolgde plundering. Des avonds hielde de leede van gemelde socitijd hunne maaltijd, onder het gestadig speele door verschijde musikante op verschijde musiek instrumente en maakte zich zo met den andere vrolijk. Het blaase met de trompet wierd alle half uure verrigt, tot laat in de nagt of wel tot des andere dag smorgens, wanneer de leede van den ander scheijde. Savonds wierde de gemelde decoratie met lampions verligt, dat alle avonde ge schiede tot den 25 september, wanneer de vreugdedage ten eijnde liepe. Egter bleef de vlag en winpel,79 die bove door het dak uijt gestooke was, nog waijie tot op den 10 October, saturdag smorgen, als de publicatie tot het betale van een vijfen twintigste penning wierd van de puije van 't raadhuijs afgeleese,80 de gemelde vlag en wimpel onder het leese door de gemelde Pieter Smaaling wierd ingehaalt. [26r] Op woensdag den 19 november, snamiddag precies half drie uure, intusschen dat de klok speelde, wierd eers den haan of wintvaan op de toore gezet en toen de vlag afgenomen. Op saturdag den 20 december wierd bij de heere van de magistraad een besluijt genome om de godsdienst te herstelle, want in 't dit jaar al reeds 147 predicate minder gedaan wierde als dat de ordinaare predikbeurte wierde waargenoome, daar een groot verval in den godsdiens door quam en den de diaconij arme veel tekort kwame. Veele van de oranieliede stonde daar teege op, zodat er eenige belhamel, aan 't hoof hebbende gemelde Willem de Lange, die zig voor de heere van de magistraat vervoege, en swoere ds. Smit81 te zulle van de predikstoel te zulle haale, indien ge melde predicant daar op kwam. Egter wierd dat besluijt van de heer van de magistraad ten uijtvoer gebragt, daar kwam van wat het wilde, en voorzorge genome. De miletaare wierde hun wagt ver dubbeld om den 21, zondag, voor de kerktijd door een picet soldate om bij de min ste opstand in de kerk onder de godsdiens klaar te zijn en de belhamel te vatte, [26v] zo dat gemelde ds. Smit op den 21 december 1788 zijne eerste predicate ge daan heeft, hebbende stilgezete van den 16 september 1787 tot nu toe. Voorlee- zende een Declaratoir van in geene genoodschappe van wapenhandel of eenige an dere socitijde gewees te hebbe, alleen dat hij een lid was van het Genootschap tot Nut van 't Algemeen. In een zeer goede ordre wierd deeze godsdiens begonne en geëijndigd en in 't vervolg de godsdiens geoefend als in voorige tijd. 79 Hier wordt bedoeld "wimpel". 80 SAMH, AC 01, OAG, inv.nr. 319, PubHcatieboeken, 10 oktober 1788, 140v. Betreft een publicatie van de Staten van Holland, 30 september 1788. Resoluties Staten van Holland, 30 september 1788, blz. 1770-1786 81 Dominee Jan Arent Smit van de St. Janskerk

Schatkamer | 2011 | | pagina 34