[1789] 33 Op woensdag de 31 december wierd alle de predicante van de gereformeerde als lutherse en remonstrantse gemeentens, benevens derselve kerkenrade, alsook de pastoore met hunne capellane van de roomsche kerke deezes stad, op 't stad[huis] ontbode, voor de Ed. Gr. Achtb. heere burgm., tot het doen van den eed op de con stitutie, die door hun wierd gedaan of die van hun de gemelde eed reeds gedaan hadde, hebbe daarbij gepressisteert.82 Zoo is dan het jaar van 1788 ten eijnde. [27r] Zondag den 4 januarij, voor de middag, deede de eerwaarde heer ds. Coupe rus83 zijne eerste predicatie na die heugelijke84 omwenteling van den 16 september 1787. 's Avond was zijn eerwaard in de kerk, en sat bij het doopbekke om te doope, als den gemelde Willem de Lange, na het aanhoore van het doopformulier, wijgert zijn kint van de gemelde predicant te late doope. Dat ook is ongestraft gebleeve en na die tijd door ds. Metzke85 is gedoop geworde. In deeze maand zijn voor 't laast gemelde heer commisarese van zijn doorlugtige hooghijt alhier geweest om hun begonne werk in een geregelde ordre te brenge. De heer mr. Melchior Willem van den Kerckhoven van Groenendijk wierd op last van zijn hoogheijd andermaal verzocht de vroedschapsplaats te aanvaarde. Het versoek, door Zijn Wel Ed. Gr. aangenoome zijnde, wierd zijn Wel Ed. Gr. door een publicatie van zijn hoogheijd in zijn voorige rang op de vroedschaplijst geplaast. [27v] De welgemelde heere commisarisse ontbode de heere burgeme[e]stere bij hun in 't gemelde logiment 't Harthuijs om den wil en begeerte van zijn hoogheijd bekent te make, namentlijk om de notaris Willem van der Wagt zijn notarisampt te ontneeme, dat door een geschrift geschied is. En dat er eennige leede uijt kerken raad moeste geremonveert worde, en wel speciaal Jasper Bleuland als ouderling en Jacobus van Steel [en] Pieter Hofman, diacone.86 Deese persoone, op stadhuijs ont- boode zijnde, wierd hun gemelde wil en begeerte van zijn hoogheijd door heer burg.m. aangezijt en voor hune dienst bedankt. En de regente en regentesse van godshuijse moeste worde verandert, alsook dat alle leveranties aan de godshuijse de patriotte moeste worde afgenome en aan de prinsgezinde gegeve. En dat alle bedi- ninge en officies de patriotte moeste worde afgenome en aan prinsgezinde burgers gegeve. Dit laatst, alhoewel het den wil en begeerte van zijn hoogheid was, [28r] wierd hetselve door de Wel Ed. Gr. heer burm. Huijbert van Eijck gewijgert en gezijd liever zijn burgemeestersamp neer te legge als aan die wil en begeerte te voldoen. 82 Hier zal zijn bedoeld: "gepersisteerd": volharden, ergens bij blijven. 83 Dominee Petrus Theodorus Couperus van de St. Janskerk, vader van baljuw en schout mr. Jan Couperus 84 Dit woord heeft tegenwoordig een positieve klank, maar de auteur zal alleen bedoelen: memo rabele. 85 Dominee Dirk Johannes Metske, de sterk oranjegezinde predikant van de St. Janskerk te Gouda 86 Alle drie de genoemde personen waren lid van de Patriottische Sociëteit. De tekst van het rekest waarin hierom al werd verzocht, 3 mei 1788, staat in het Requestboek, SAMH, AC 01, OAG, inv. nr. 218, 208v-211r {Omme de E. Kerkenraad te /asten, drie Leden der ze/ver p/aetse te remp/aceeren, en vervullen met drie andere persoon en).

Schatkamer | 2011 | | pagina 35