Extract uijt het resolutieboek van de krijgsraad der stad Gouda. 35 Op maandag den 31 augustus wierd er een begin gemaakt door de krijgsraad, en de sispituijt boode Jan Vinke aan de huijse van sodanige persone gezonde die vol gens het reglement van de krijgsraad om reedenen onder contriebutie gesteld zijn en verdeeld waare in drie classe, de laagste 5 gl., de middelste 8 gl., de hoogste 12 gl., [29v] zo als het extract uijt het resolutieboek van de krijgsraad melde, dat ge drukt was, met de naame geschreeve van de persoone die onder contributie gesteld was, met de classis daar gemelde persoone onder hoorde, als ook den datum inge vuld op een zeegel van ses stuijvers, was van de volgende inhoud. [30r] Deeze gemelde papiere wierde van meest alle de contribuante gewijgert aan te neeme en de contributie, op welke de gemelde persoone gesteld waare, te beta- le, in 't gemeen van diegeene die in de hoogste classe gesteld zijn, en van gemelde bode J: Vinke gedwonge die aan te neeme, of met geweld in de huijse gegooijd. Die van sommige wierde teruggeworpe, over de straad waaijende, van vreemdelin ge wierde opgeraapt, zoodat de heere van de krijgsraad, wel ziende de onwilheijd van de patriotte om gemelde contributie te betale, moeste gemelde krijgsraad tot andere meddele overgaan. Liete die onwillig waare de gemelde contributie te be- taale op maandag de 13 september door gemelde boode afvrage het geld van ge melde contributie, of, bij wijgering, den supliant dagvaarde teegens woensdag de 15 daaraan volgende, de klokke twee uure in St. Joris Doelen door mijnheer de col- nel.91 De supliante, daar gecompareed zijnde, vonde de de heele crijsraad vergaaderd, alleen absent de advocaat capitijn Fr. van der Hoeve. NN Is ingevolge het derde artikul van het tweede hooftstuk van de ordonnantie en re glement op de schutterij deezer stad, bij zijne doorlugtige hoogheid den heere prin ce erfstadhouder, op den 24 januarij 1789 gearresteerd en op den 3 februarij daar aan volgende gepubliceert,89 gesteld op een jaarlijkse contributie ten behoeve van den krijgsraad ter somma twaalf guldens, welke betaaling zal moete geschiede op den als bij het tweede artikel van hetzelve hooftstuk ten opzigte van de overige contribuante is bepaalt, sullende de gemelde contributie worde ingevorderd volgens het agtste articul van het eerste hooftstuk van bovengemelde ordonnantie en zal deeze dienen tot deszelfs narigt. Actum bij het collegie van den krijgsraad, op den 19 augustus 1789. Accordeert met voorsz: resolutie, L. Ciggaer.90 89 De bedoelde ordonnantie op de schutterij is te vinden bij: SAHM, AC 81, Archief van de krijgs raad, inv. nr. 17 (ook als een gedrukt boekje). Ook vindt men de volledige tekst afgedrukt in: Nieu we Nederiandsche Jaarboeken, februari 1789, 273-312. 90 Leendert Ciggaer, de secretaris van de krijgsraad 91 Bedoeld wordt hier de kolonel van de schutterij.

Schatkamer | 2011 | | pagina 37