[1790]92 36 Op deeze krijgsraad wierde eenige van de gedaagdens door de heer collenel voor een of twee jaaren van de contributie vrijgesteld, en andere, die in de hoogste clas- se van 12 gl gesteld zijn, wierde verminderd op 8 gl., sommige van 8 op 5 gl. ge steld, en aan andere doet de colenel belofte dat voor een of twee jaare maar is, dat zij dan selle verminderd worden, om zoo de patriotte [30v] maar tot betaale te brenge. Op dato Willem van Duuren, schoemaker op de Markt: 12 paar mansschoene, 1 paar dito muijle, 3 paar vrouweschoene en een hangklok. De klok verkogt voor 12 gl., 3 paar schoene voor 11 1/z gl., 3 paar schoene voor 10 gl., 't resstand weeder in de Doelen gebragt, vervolgens weder terug gegeven. IJndelijk wierd in 't volgende jaar 1790, uijt hoofde van wijgering om de contributie te betaale, van de krijgsraad geexcuteert [op] 27 april Maarten Monk, op de Turf markt: een ton met pijpen.93 En Pieter Mouchon, orlogie maker: een vrouwe zilvere beugeltas. [Op] 30 april Jacob Wout, schoemaker in de Wijdstraat: betaalt bij de executie. Op dato Willem van Rijn, pruijkmaker op de Elzenmarkt: een sakorlogie, 7 stoele, een latafel met deure en [een] turfkist. 't Orlogie wierd verkogt voor 30 gui de aan de heer De Kedts Houtman, de andere goedere weder in de Doelen gebragt en in 't vervolg aan Van Rijn weder terug gegeven. [Op] 1 mij Pieter de Munninck, boekhouder van de heer Verzijl:94 een lessenaar, verkogt voor 20 gl., welke goedere door Loyes95 van Wijngaarde wierd gesleept en in den Doelen bewaard tot den 14 mije, smiddags ten 12 uure vrijdag, en wierde om 1 uure verkogt op de Gouwe voor de galije95(zie de foto op pag. 37). 92 Inzake 1790: zie ook de losse toevoeging, in: SAMH, AC 200, Collectie Varia, inv. nr. 524 (frag ment). 93 De pijpen werden meestal per gros door handelaars afgenomen, verpakt in tonnen of manden, voorzien van een merkvignet van de fabrkant. 94 Cornelis Verzijl, een vermogende pijpenmakersbaas, katholiek, tot september 1787 een zeer be langrijke patriot. Zo werd hij begin juni 1787 verkozen tot burgergeconstitueerde. 95 Moeilijk leesbaar woord. "Loyes", "Louis" of "Cojet". Een onbekende voornaam wellicht? 96 Met "de galije" zal worden bedoeld het pand aan de Lage Gouwe met de naam "De Vergulde Ga lei", nu Lage Gouwe nr. 20-22. Dit pand stond al in 1723 onder die naam bekend. De schrijver van het Dagverhaal zegt dat de goederen van de patriotten daar voor de deur, op straat in de open lucht, werden verkocht. Het pand heeft tegenwoordig een Empire-gevel, die van 1820 dateert. De gevelsteen is ouder en dateert van 1680. Dank aan de heer J.D. Lafeber (Gasselte, Drenthe) voor het oplossen van de taalpuzzel. Voor de ga/ije betekent dus: door de deur van het pand De Vergul de Galei. Jong, Th. de, Goudse gevelstenen (Alphen a/d Rijn 2004; met foto's van A. Vuijk), 78-79 (daar nr. 37. De Vergulde Galei).

Schatkamer | 2011 | | pagina 38