37 Daar seer veel aan toebragt de eerste wapenschouwing die geweest is van de nieuwe schutterij op den 21 september langs de Koestraat97 tuschen de Groenendaal en de Hoogstraat in een afgezet perk met paale en touwe. De plaats daar de schutterij staan moest wierd door 3 witte streepe afgeteekent, die tot tweemaal weggereegent zijn, wierd voor de derde maal met rood krijt gezet, zoodat om 1/z elf uure de com pagnie van de Markt het eers op de gemelde plaats zig vertoonde, sterk zijnde 91 Manschappe. Vervolgens de Oosthaven [met] 112 manschap, de Westhaven [met] 124 man, en 't laast de compagnie van de Gouwe, 75 man sterk, behalve de officiers. Om 11 uure wierd de gemelde vlag van de oraniesocitijd uijt hunne kamer gestooke. Zo wierd eijndelijk de wapenschouwing voor een meenigte aanschouwers verrigt. Marscheerde de heele schutterij om 12 uure van de Markt en ijder compagnie bragt zijn vendel aan de capitijn zijn huijs. Eenige patriotte hadde zig met de wapeschouwing wille vermaake [en] hadde daartoe uijtgekooze seeker kroeg, staande op de Markt in de Regenboog,98 zodat de schutte rij, de gemelde patriotte daar ziende, in verbeelding zijnde dat de schutterij door ge melde patriotte bespot wierde. Bij 't afmarscheere van de schutterij veranderde ook 't gemelde geselschap patriotte van plaats, en wel meeste deele na het Amsteldamse veerhuijs om de companie van de Markt daar te zien voorbij marscheere. De Vergulde Galei, nu Hoge Gouwe 20-22 Voor dit pand werden patriottengoederen verkocht. 97 Koestraat, thans is dit de Markt (het deel tussen Groenendaal en Hoogstraat). 98 Regenboog, de gebogen, noordoostelijke gevelwand van de Markt

Schatkamer | 2011 | | pagina 39