40 Egter weert door de reegering op dit gebeurde zo veel te weege gebragt dat zijn hoogheid op den donderdag 29 October patent zond aan 't gemelde battaljon om te marscheere na Heusden. Op gemelde tijding was ijder verschrikt en vol vreeze, zo dat er veele burgers hunne goedere begonne in te pakke om te verzende, zich voor stellende [dat] de stad en burgerij aan zijn eijge nootlot zoude worde over gelaten. Op saturdag den 31 octo[ber] kwam de tijding dat der kwartiermakers zoude koome van 't eerste bataljon Saksen-Gotha, die op den 1 novem[ber] zondag arriveerde, niet alleen tot blijdschap, maar meest tot geruststelling van den verdrukte burger. Smaandags den 2 november, smorgens te 7 uure, vertroke de kwartiermakers van Pallardij na Heusden. Deselvde dag, na de middag te 2 uure, stond op de Zingel104 het eerste battaljon van 't regiment Saksen-Gotha. De officiers wierde door de reegering even buijte de Tiendewegspoort voor de Bo- elekade [33v] in den eed genoome, zodat om 1/z drie uure het gemelde battaljon in de stad marscheerde, met acht bagagiewagen en cabriolet, tot op de Markt voor 't stadhuijs, de plaats daar de officiers wierd geordineert hunne onderhebbende te inkwartiere in de hooftwagt zo veel zij konde, het overige van de manschappe in de wagthuijsies aan de poorte. Het eete wierd op stadskoste van 't weeshuijs en aal- moesniershuijs bezorgd. Om 5 uure savont wierde die van Pallardij afgelost en die van Saksen-Gotha stelde hunne poste uijt. De heer Vilattes, die sterk voor de rust en order was, verbood op swaare straf dat geen soldaat onder zijn commande vermogt op straad te koome. Dingsdag 3 novem[ber] vergaderde al de militaare op de Markt, de [militairen van] Saksen- Gotha voor 't Harthuijs, die van Pallardij op de Botermarkt. Smorgens om Vi iss uure trokke 4 compagnien van gemeld bataljon Saksen-Gotha na [de] Kleiwegpoort uijt na Leiden en om 6 uure vertrokke het tweede battaljon van Pallardij [de] Tiendewegspoort uijt na Heusden, blijvende alhier guarison houde 3 compagnien van gemelde battaljon [van] Saksen-Gotha, die en in 't vervolg in de looijhal werde geinquartiert. [34r] Deeze nieuwe militaare verminderde de wagt van manschappe, alsook de schil- derposte werde aan geen poort meer schildwagte gesteld als alleen maar aan de Dijkspoort. Deeze 3 comp[agnien] van gemelde regiment Saksen-Gotha, alier in guar- nisoen blijvende tot 't volgende jaar 1790, tusschen de 24 en 25 november 's nagts kwam patent dat de gemelde 3 comp[agnien] moeste marscheere na de Leidschen- dam om met de andere 4 compagnien van 't selvde battaljon verder te marscheere na de Willemstad. Donderdag 25ste smorgens vertrokke de kwartiermakers. Denselvde dag, na de middag om 4 uure, kwam 1 companie van 't regiment La Calmette105 van Rotterdam voor de Dijkspoort. Inthusschen dat deeze compagnie in den den eed wierd genome [en] langs de Haven na de Markt marscheerde, kwam van 't selve ba taljon een companie van Dordrecht voor de Tiendewegspoort, die langs den Tiende- weg na de Markt marscheerde tot voor 't stadhuijs, de plaats daar de twee companie bij den andere kwam. 104 Niet zeker is welke singel hier wordt bedoeld; waarschijnlijk de Fluwelensingel. 105 Voluit is de naam van dit regiment Bose de la Calmette.

Schatkamer | 2011 | | pagina 42